Aveyron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aveyron
Departament
Stema_figura
Stema
Flag of Rouergue.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Prefektura Rodez
Nën-prefektura Millau
Villefranche-de-Rouergue
Presidenti Jean-Claude Luche
(BDP[1])
Prefektja Cécile
Pozzo di Borgo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8.735 km2
Popullsia {{{popullsia}}} banorë
Dendësia 32 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Kodi Insee 12
Kodi ISO 3166-2 FR-12
Kodi Eurostat NUTS-3 FR622
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 46
Komuna 304

Aveyron (shqiptimi frëngjisht: [avɛʁɔ̃]; Oksitanisht:Avairon [avajˈɾu]) është një departament francez i cili ndodhet në verilindje të rajonit Midi-Pyrenees në jugperëndim të Francës. Është një nga departamentet më të mëdha të Francës për nga sipërfaqja (i pesti me 8.735 km2) dhe i treti për nga popullsia në rajonin Midi-Pyrénées. Prefektura e tij është Rodez.

Banorët e departamentit janë të njohur si Aveyronnais ose Aveyronnaises për femrat.[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]