Saône-et-Loire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Saône-et-Loire
Sona-et-Lêre
Departament
noform
Prefektura e departamentit Saône-et-Loire në Mâcon
Stema_figura
Stema
Proposition de drapeau pour le département de Saône-et-Loire.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Bourgogne-Franche-Comté
Prefektura Bourg-en-Bresse
Nën-prefektura Autun
Chalon-sur-Saône
Charolles
Louhans
Presidenti André Accary (Republikanët)
Prefekti Gilbert Payet
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8,575 km2
Popullsia 555,788 banorë (2014)
Dendësia 65 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit nuk kanë emër zyrtarë
Kodi Insee 71
Kodi ISO 3166-2 FR-71
Kodi Eurostat NUTS-3 FR263
Nënndarjet
Qarqe 5
Kantone 29
Komuna 567

Saône-et-Loire (Franko-Provençalishtja: Sona-et-Lêre) është departamentFrancë. Saône-et-Loire është departamenti i shtatë më i madh i Francës. Është pjesë e rajonit Burgonja-Franche-Comté. Departamenti është quajtur sipas lumenjve Saône dhe Loire.

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti përmban 5 qarqe, 29 kantone dhe 567 komuna.