Calvados (departament)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Calvados
Kalvadosi
Departament
Stema_figura
Stema
CalvadosFlag.png
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandia e Poshtme
Prefektura Caen
Nën-prefektura Bayeux
Lisieux
Vire
Presidenti Jean-Léonce Dupont
Prefekti Jean Charbonniaud
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.548 km2
Popullsia 685.262 banorë (2011)
Dendësia 124 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Calvadosiens
Kodi Insee 14
Kodi ISO 3166-2 FR-14
Kodi Eurostat NUTS-3 FR251
Nënndarjet
Qarqe 4
Kantone 49
Komuna 706

Calvados (shqiptimi frëngjisht: [kal.va.dos]; Anglisht /ˈkælvəds/) (sq; Kalvadosi) është një departament francez në rajonin e Normandisë së Poshtme.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]


Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Calvados