Languedoc-Roussillon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Languedoc-Roussillon
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Montpellier
Departamente 5 departamente
Qarqe 14 qarqe (Arrondissement)
Kantone 186 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27 376 km2
Dendësia 98 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 63.9 bilion
PBB për frymë € 23,566
Faqja Zyrtare laregion.fr


Languedoc-Roussillon është një rajon administrativ i Francës, përbëhet nga pesë departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Montpellier. Rajoni kufizohet në jug nga Spanja, Andorra dhe Deti Mesdhe (pjesën e gjirit të luanit)

Në rajonin Languedoc-Roussillon fliten dy gjuhë rajonale historike: oksitane dhe katalane. Emri i rajonit thuhet në gjuhën oksitane Lengadòc-Rosselhon [ˌleŋgɔˈðɔk rruseˈʎu] dhe në atë katalane Llenguadoc-Rosselló [ˌʎeŋgwəˈðɔk rrusəˈʎo].

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Languedoc-Roussillon mori emrin nga gjuha e cila flitet në Jug të Francës, "Gjuha oksitane"

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]