Provence-Alpes-Côte d'Azur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provence-Alpes-Côte d'Azur
Rajon
Stema_figura
Emblema
Flag of Provence-Alpes-Côte d'Azur.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Marseille
Departamente 6 departamente
Qarqe 18 qarqe (Arrondissement)
Kantone 237 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 31 400 km2
Popullsia 4 916 069 banorë
Dendësia 157 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 142.4 bilion
PBB për frymë € 28,861
Faqja Zyrtare regionpaca.fr


Provence-Alpes-Côte d'Azur (shqiptimi frëngjisht: [pʁɔ.vɑ̃s alp kot da.zyʁ]; në (gjuhën provençale;Provença-Aups-Còsta d'Azur) është një rajon administrativ i Francës në juglindje të Francës njihet edhe shkurt si PACA. Rajoni përbëhet nga gjashtë departamente, prefektura dhe qyteti kryesor i rajonit është Marseja.

Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur kufizohet në jug me Detin mesdhe në lindje me rajonet e Italisë Ligurinin dhe Piemontin në veri nga rajoni francezë Auvernia-Rhône-Alpes në perëndim me rajonin Oksitania. Rhône shënon kufirin rajonal.

Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur numëronte në vitin 2011 4.916.069 banorë gjë kjo e cila e bën atë rajonin e tretë më të populluar në Francë. Gjithashtu me një BPV të 28.861€ rajoni i tretë më i pasur në Francë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]