Marseja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Marseille)
Jump to navigation Jump to search
Marseja
Frëngjisht : Marseille
Komunë
noform
Pamje nga Marseja
Stema_figuraFlag of Marseille.svg
Vendndodhja
Marseja is located in Franca
Marseja
Marseja
43°17′47″V 5°22′12″L / 43.296346°V 5.369889°L / 43.296346; 5.369889Koordinatat: 43°17′47″V 5°22′12″L / 43.296346°V 5.369889°L / 43.296346; 5.369889
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Bouches-du-Rhône
Qarku Arrondissement Marseille
Kryetari Jean-Claude Gaudin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 240,62 km2
Lartësia 0 - 652 m (m.n.d.)
Popullsia 862.211 banorë
 •  aglomerati 1.752.398 banorë
Dendësia 3.583 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Marsejezë
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13001/13016
INSEE 13055, 13201/13216
Faqja Zyrtare http://www.marseille.fr/vdm/jsp/index.jsp


Marseille, (anglisht alt. Marseillesfrëngjisht: pronounced /maʀsɛj/ ose [mɑxˈsɛjɐ] lokalisht njohur — provençal Occitan: Marselha [maʀˈsejɔ, maʀˈsijɔ] në normën klasike Marsiho [maʀˈsijɔ] në normën Mistraliane — Latin: Massilia) është qyteti i dytë më i madh në Francë dhe formon teritorin e tretë më të madhë metropolitan me mbi 1,516,340 banorë (vetëm Parisi dhe Lyoni janë më të mëdhenj). Qyteti shtrihet në provincën Provence dhe në Detin Mesdhe dhe është porti detarë më fitimprurës në Francë.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Marseille u themelua në vitin 600 para erës sonë nga helenët nga Phocaea si port tregëtarë me emrin Μασσαλία (Massalia). Massalia ishte porti i parë helenë në Evropën Perendimore me një popullatë mbi 1000 banorë. Ishte vendi i parë në Francë që mori statutin e qytetit.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

 • Pozita gjeografike:

Komunikacioni[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Muzikantë[redakto | përpunoni burim]

Filma të xhiruar[redakto | përpunoni burim]

Marseille ka qenë pikë synimi xhirimit të filmave si nga kompanitë e filmit nga Hollywood gjithashtu edhe nga ato lokale franceze.

Filmat e xhiruar

Objekte turistike dhe kulturore[redakto | përpunoni burim]

Edukimi[redakto | përpunoni burim]

Universitetet[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Transporti[redakto | përpunoni burim]

Motorways around Marseille.

Politika[redakto | përpunoni burim]

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Marseille përbëhet nga 25 kantone:

 1. Marseille-La Belle-de-Mai
 2. Marseille-Belsunce
 3. Kantorni Marseille-La Blancarde
 4. Kantorni Marseille-Le Camas
 5. Kantorni Marseille-La Capelette
 6. Kantorni Marseille-Les Cinq-Avenues
 7. Kantorni Marseille-Les Grands-Carmes
 8. Kantorni Marseille-Mazargues
 9. Kantorni Marseille-Montolivet
 10. Kantorni Marseille-Notre-Dame-du-Mont
 11. Kantorni Marseille-Notre-Dame-Limite
 12. Kantorni Marseille-Les Olives
 13. Kantorni Marseille-La Pointe-Rouge
 14. Kantorni Marseille-La Pomme
 15. Kantorni Marseille-La Rose
 16. Kantorni Marseille-Saint-Barthélemy
 17. Kantorni Marseille-Sainte-Marguerite
 18. Kantorni Marseille-Saint-Giniez
 19. Kantorni Marseille-Saint-Just
 20. Kantorni Marseille-Saint-Lambert
 21. Kantorni Marseille-Saint-Marcel
 22. Kantorni Marseille-Saint-Mauront
 23. Kantorni Marseille-Les Trois,Lucs
 24. Kantorni Marseille-Vauban
 25. Kantorni Marseille-Verduron

Sporti[redakto | përpunoni burim]

Panorama e qytetit[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Stampa:Geolinks-cityscale