Marseja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Marseille)

Stampa:Komunë në Francë

Marseille, (anglisht alt. Marseillesfrëngjisht: pronounced /maʀsɛj/ ose [mɑxˈsɛjɐ] lokalisht njohur — provençal Occitan: Marselha [maʀˈsejɔ, maʀˈsijɔ] në normën klasike Marsiho [maʀˈsijɔ] në normën Mistraliane — Latin: Massilia) është qyteti i dytë më i madh në Francë dhe formon teritorin e tretë më të madhë metropolitan me mbi 1,516,340 banorë (vetëm Parisi dhe Lyoni janë më të mëdhenj). Qyteti shtrihet në provincën Provence dhe në Detin Mesdhe dhe është porti detarë më fitimprurës në Francë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marseille u themelua në vitin 600 para erës sonë nga helenët nga Phocaea si port tregëtarë me emrin Μασσαλία (Massalia). Massalia ishte porti i parë helenë në Evropën Perendimore me një popullatë mbi 1000 banorë. Ishte vendi i parë në Francë që mori statutin e qytetit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pozita gjeografike:

Komunikacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikantë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma të xhiruar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marseille ka qenë pikë synimi xhirimit të filmave si nga kompanitë e filmit nga Hollywood gjithashtu edhe nga ato lokale franceze.

Filmat e xhiruar

Objekte turistike dhe kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

mottoesrways around Marseille.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marseille përbëhet nga 25 kantone:

 1. Marseille-La Belle-de-Mai
 2. Marseille-Belsunce
 3. Kantorni Marseille-La Blancarde
 4. Kantorni Marseille-Le Camas
 5. Kantorni Marseille-La Capelette
 6. Kantorni Marseille-Les Cinq-Avenues
 7. Kantorni Marseille-Les Grands-Carmes
 8. Kantorni Marseille-Mazargues
 9. Kantorni Marseille-Montolivet
 10. Kantorni Marseille-Notre-Dame-du-Mont
 11. Kantorni Marseille-Notre-Dame-Limite
 12. Kantorni Marseille-Les Olives
 13. Kantorni Marseille-La Pointe-Rouge
 14. Kantorni Marseille-La Pomme
 15. Kantorni Marseille-La Rose
 16. Kantorni Marseille-Saint-Barthélemy
 17. Kantorni Marseille-Sainte-Marguerite
 18. Kantorni Marseille-Saint-Giniez
 19. Kantorni Marseille-Saint-Just
 20. Kantorni Marseille-Saint-Lambert
 21. Kantorni Marseille-Saint-Marcel
 22. Kantorni Marseille-Saint-Mauront
 23. Kantorni Marseille-Les Trois,Lucs
 24. Kantorni Marseille-Vauban
 25. Kantorni Marseille-Verduron

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Geolinks-cityscale