Jump to content

Qarqet e Francës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një qark (frëngjisht: arrondissement;shqiptimi frëngjisht: [aʁɔ̃dismɑ̃])[1] është një nivel i ndarjes administrative në Francë.

Sipas vitit 2019, 101 departamentet e Francës ishin të ndarë në 332 qarqe (duke përfshirë 12 jashtë vendit).[2]

Kryeqyteti i një qarku quhet nënprefekturë. Kur një qark përmban prefekturën (kryeqytetin) e departamentit, ajo prefekturë është kryeqyteti i qarkut, duke vepruar edhe si prefekturë dhe si nënprefekturë. Rrethet ndahen më tej në kantone dhe komuna.

Roli dhe administrimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrimi i një qarku i caktohet një nënprefekti (frëngjisht: sous-préfet) i cili ndihmon prefektin e departamentit (préfet).

Ndryshe nga rajonet, departamentet dhe komunat franceze, rrethet nuk kanë statusin e personit juridiktë drejtën publike. Përveç kësaj, ndryshe nga ato ndarje të tjera administrative, ato nuk drejtohen nga zyrtarë të zgjedhur, por nga të emëruar politikë, zyrtarë të emëruar nga presidenti francez.

Koncepti i rretheve u propozua disa herë si një reformë administrative gjatë Ancien Régime, veçanërisht nga synimi i généralitéBrittany, Caze de La Bove, në librin e tij Mémoire concernant les subdélégués de l'intendance de Bretagne në vitin 1775.

Zonat u krijuan pas Revolucionit Francez nga Loi du 28 pluviôse në vitin VIII të Kalendarit Republikan (17 shkurt 1800) dhe zëvendësuan "rrethet". Në periudha të caktuara të historisë franceze, ata kanë shërbyer një rol në zgjedhjet legjislative, veçanërisht gjatë Republikës së Tretë. Në vitin 1926, 106 zona u shtypën nga qeveria.[3][4] Ndërsa pretendonte se ishte për të arritur kursime fiskale, disa analistë politikë i konsideruan rezultatet si manipulim elektoral. Disa nga këto zona të shtypura u rivendosën në vitin 1942.

Krijimet dhe shpërbërjet më të fundit të rretheve janë renditur në tabelën e mëposhtme.

Viti Departmenti Qarku/qarqet e krijuara Qarku/qarqet e të shpërbëra
2015 Moselle Forbach-Boulay-Moselle Forbach, Boulay-Moselle
2015 Moselle Metz Metz-Campagne, Metz-Ville
2015 Moselle Sarrebourg-Château-Salins Château-Salins, Sarrebourg
2015 Moselle Thionville Thionville-Est, Thionville-Ouest
2015 Bas-Rhin Haguenau-Wissembourg Haguenau, Wissembourg
2015 Bas-Rhin Strasbourg Strasbourg-Campagne, Strasbourg-Ville
2015 Haut-Rhin Colmar-Ribeauvillé Colmar, Ribeauvillé
2015 Haut-Rhin Thann-Guebwiller Guebwiller, Thann
2017 Loire-Atlantique Châteaubriant-Ancenis Ancenis, Châteaubriant
2017 Marne - Sainte-Menehould

Shumica e departamenteve kanë tre ose katër qarqe (arrondissements). Departamentet e Parisit dhe Territoire de Belfort kanë vetëm një, ndërsa departamenti i Pas-de-Calais ka shtatë. Majoti nuk ka.

  1. ^ "Circonscriptions administratives au 1er janvier 2015 : comparaisons départementales" [Administrative constituencies of 1 January 2015: departmental comparisons] (në frëngjisht). INSEE. Marrë më 5 korrik 2015.(French). INSEE. Vizituar në 5 korrik 2015.
  2. ^ Téléchargement - Année 2019: Liste des arrondissements
  3. ^ Nicolas Verdier, La réforme des arrondissements de 1926 : un choix d'intervention entre espace et territoire, online
  4. ^ List of the arrondissements suppressed in 1926