Majoti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Majoti
Emblema
Emblema
Flag of Mayotte (local).svg
Flamuri

Vendndodhja

alt=Përshkrimi i fotoja Mayotte (976) in France.svg.
Administrimi
Shteti Franca Franca
Statuti Departament dhe rajon përtej detit
Kryeqendra Mamoudzou
Kantone 13
Komuna 17
Kuvendi diskutues Këshilli departamental i Majotit
Presidenti Soibahadine Ibrahim Ramadani
Prefekti Seymour Morsy

Demografia

Vendasit Mahorais Popullsia 226 915 banorë Dendesia 603 banorë/km2 Gjuhët lokale Kiswahili Shimaore, Kibouchi, Franceze

Gjeografia

Sipërfaqja 376 km2

Informacione të përgjithshme

Monedha Euro Zona kohore UTC+3 Kodi i internetit .yt Kodi telefonik +262 Kodi ISO 3166-1 MYT, YT

Majoti (i quajtur edhe Maoré në gjuhën shimaoré[1] dhe në gjuhën kiboushi), është një grup ishujsh te cilet gjenden në arkipelagun e Komoros, ishulli vet ndodhet ne kanalin e Mozambikut dhe në oqeanin indian. Majoti përbëhet nga dy ishuj kryesorë, Toka-Madhe dhe Toka-Vogël, dhe prej shum ishujve tjerë si Mtsamboro, Mbouzi dhe Bandrélé.

Zyrtarisht i emërtuar departamenti i Majotit, Majoti është një departament dhe rajon francez përtej detit dhe një rajon ultraperiferik i Bashkimit Evropian. Kodi zyrtar i tij gjeografik është « 976 »[2]. Kryeqendra e tij është qyteti me i populluar Mamoudzou.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]


Historia[redakto | redakto tekstin burimor]


Shënimet dhe referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Emri me prejardhje nga nofka me origjine arabe Jazirat al Mawet ose « Ishulli i vdekjes » (Mawet = « vdekje » arabisht).
  2. ^ Code officiel géographique

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]