Gana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Republic of Ghana
Flag of Ghana.svg [[Figura:|85px|Emblema - Gana]]
Gana Gana
Moto Kombëtare: Freedom and Justice
ang.:Liri dhe Drejtësi
Vendndodhja - Gana

Gana ndodhet në pjesën perëndimore të Afrikës dhe në pjesën jugore të vendit ka dalje në Oqeanin Atlantik. Sipërfaqja e Ganës është e kufizuar në veri nga Burkina Faso, në lindje nga Togo, jugu i saj laget nga ujërat e Oqeanit ndërsa pjesa perëndimore kufizohet nga Bregu i Fildishtë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Historia e Ganës

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Gana përbëhet nga dhjetë rajone adminisrative që janë:

  • Ashanti me kryeqytet Kumasi
  • Brong Ahafo me kryeqytet Sunyani
  • Qendrori me kryeqytet Cape Coast
  • Lindori me kryeqytet Koforidua
  • Akra e Zgjeruar me kryeqytet Akra
  • Veriori me kryeqytet Tamale
  • Lindori i Sipërm me kryeqytet Bolgatanga
  • Perëndimori i Sipërm me kryeqytet Wa
  • Volta me kryeqytet Ho
  • Perëndimori me kryeqytet Secondi-Takoradi

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipërfaqja e përgjithshme e Ganës është 239,460 km2 prej së cilës 8,520 km2 janë ujë. Gana shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 V, 2 00 P.

Gana ka një vijë bregdetare 539 km të gjatë pran oqeanit Atlanik dhe vijë kufitare 2,094 km.

Klima në Gana është ekuatoriale, e nxehtë, përgjatë bregdetit në pjesën juglindore e thatë, në jugperëndim shumë e nxehtë dhe në veri e thatë dhe shumë e nxehtë.

Relievi i Ganës është kryesisht terren rrafshnaltë i ultë i cili shpërndahet në jug të pjesës qendrore. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 880 metrave në malin "Afadjato" (ang.:Mount Afadjato).

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Ekonomia e Ganës

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Demografia e Ganës

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Kultura e Ganës


   * Telekomunikacioni
   * Transporti
   * Ushtria
   * Pushime


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Gana – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 Commons: Gana – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria :
  • Kryetari :
  • Parlamenti :
  • Ministria :