Jump to content

Malavi

Coordinates: 13°18′S 34°00′E / 13.30°S 34.00°E / -13.30; 34.00
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Malevia)

13°18′S 34°00′E / 13.30°S 34.00°E / -13.30; 34.00

Republic of Malawi
Dziko la Malaŵi
Emblema - Malavi
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Unity and Freedom
(Ang.:Bashkim dhe Paqe)
Vendndodhja - Malavi
Vendndodhja - Malavi

Republika Malavi[1] ndodhen në pjesën jugore të Afrikës dhe përgjatë pjesën lindore të vendit ka dalje në Liqenin Malevianë. Përndryshe sipërfaqja e këtij vendi kufizohet në veri me Tanzaninë, në lindje me liqenin, në jug-lindje dhe jug me Mozambikun, në perëndim Zambian.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Historia

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Gjeografia e Malavit

Sipërfaqja e përgjithshme e Malavit është 118,480 km2prej së cilës 24,400 km2 janë ujë. Malavi shtrihet rreth koordinatave gjeografike 13 30 ‘‘‘J’’’, 34 00 ‘‘‘L’’’.

Malavi nuk ka vijë bregdetare por ka dalje në liqenin Njaza ndërsa vija kufitare është 2,881 km e gjatë.

Klima në Malavi është sub-tropikale. Sezoni i reshjeve fillon në nëntor dhe zgjatë gjerë në maj ku edhe fillon thatësia gjerë në fillimin e reshjeve në maj.

Relievi i Malavit përbëhet nga rrafshnalta të ngushta e të përzgjatura që krijon bregore dhe male të rrumbullakëta dhe disa bjeshkë. Pika më e ultë e relievit 37 m është në pikë-prerjen e lumit Shire dhe kufirit me Mozambikun (ang.: Shire) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 3,002 metrave gjendet në bjeshkët Mlanje në majën Sapitva (ang.: Sapitwa (Mount Mlanje)), në pjesën jug-lindore të vendit, afër kufrit me Mozambikun.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Kultura

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Malavi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Malavi – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dr. Musa Gashi:Afrika, Gjeografia Regjionale, ETMMK, Prishtinë 1983.