Sao Tome dhe Principe

Coordinates: 1°N 7°E / 1°N 7°E / 1; 7
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

1°N 7°E / 1°N 7°E / 1; 7

República Democrática de São Tomé e Príncipe
Emblema - Sao Tome dhe Principe
Sao Tome dhe Principe Sao Tome dhe Principe
Moto Kombëtare:
Vendndodhja - Sao Tome dhe Principe
Vendndodhja - Sao Tome dhe Principe

Sao Tome dhe Principe ose siç njihet zyrtarish Republika Demokratike e Sao Tome dhe Principe (Gjuha portugeze: República Democrática de São Tomé e Príncipe) është një vend i vogël, i cili përbëhet prej dy ishujve në Gjirin e Guinesë. Ishujt janë të vendosur 140 km larg, dhe gjendet rreth 250 kilometra në veri-perëndim të brigjgdetit të Gabonit. Sao Tome është e vendosur pothuajse saktësisht në ekuator. U emërua sipas Shën Thomait, në të cilën ditë portugezët zbuluan këtë ishulli.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishullin u zbulua nga marinarët portugez në mes viteve 1469 dhe 1472. Vendbanimi i parë Sao Tome e ngriti në vitin 1493 Alvaro Caminha i cili kishte marrë tokën nga mbreti portugez. Principe është themeluar nga një marrëveshje e ngjashme në vitin 1500. Portugezët, duke përdorur skllevërit në mesin e shekullit të XVI e shëndrruan ishullin në eksportuesin më të madh të sheqerit në Afrikë.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sao Tome dhe Principe është republikë.

Njësit administruese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesorë : Gjeografia e Ishujve Shën Toma dhe Principe

Sipërfaqja e përgjithshme e ishujve Shën Toma dhe Principe është 1,001 km2 shtrihen rreth koordinatave gjeografike 1 00 ‘‘‘V’’’, 7 00 ‘‘‘L’’’.

Ishujt Shën Toma dhe Principe kanë një vijë bregdetare 209 km dhe nuk ndajnë ndonjë pjesë të tyer me fqinjët.

Klima në Ishujt Shën Toma dhe Principe është tropikale e nxehtë me vapë dhe një sezon reshjesh shiu që fillonë në tetor dhe zgjatë deri në maj.

Relievi i Ishujve Shën Toma dhe Principe është vullkanik dhe malorë. Pika më e ultë e relievit 0 m është përgjatë bregdetit në oqeanini Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,024 metrave në vendin e quajtur Pika e Shën Tomës (ang.: Pico de Sao Tome ).

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e shtetit

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia: 159 883 (korrik 2000)

Struktura sipas moshës:

0-14 vjet: 48% (38 588 meshkuj, 37 624 femra)

15-64 vjet: 48% (37 216 meshkuj, 39 959 femra)

65 + vjet: 4% (meshkuj 2961, femrat 3535) (2000).

Rritja e popullsisë: 3.16% (2000).

Raporti sipas gjinisë:

lindja: 1.03 meshkuj / femra

nën 15 vjet: 1.03 meshkuj / femra

15-64 vjet: 0.93 meshkuj / femra

65 + vjet: 0.84 meshkuj / femra

total: 0.97 meshkuj / femra (2000).

Vdekshmëria foshnjave: 50.41 të vdekur/1.000 lindje (2000).

Mosha mesatare:

total: 65.25 vjet

mashkuj: 63.84 vjet

femra: 66.7 vjet (2000 est).

Numri i fëmijëve për grua: 6.08 fëmijë të lindur / grua (2000).

Fetë: të krishterët 80 për qind

Gjuha: portugalisht (zyrtare)

Arsimimi:

Përkufizimi: mosha 15 + të cilët mund të lexojnë dhe shkruajnë

gjithsej: 73%

meshkuj: 85%

gratë: 62% (1991).

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura e Shtetit

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  * Telekomunikacioni
  * Transporti
  * Ushtria
  * Pushime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Sao Tome dhe Principe – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lajme

Të tjera