Zambia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Republic of Zambia
Flag of Zambia.svg Emblema - Zambia
Zambia Zambia
Moto Kombëtare: One Zambia, One Nation
(ang.: Një Kombë Një Zambi)
Vendndodhja - Zambia

Zambia ndodhet në qendër të pjesës jugore të Afrikës dhe është një vend kontinental. Kufirit tokësor i Zambisë përshkohet nga kufiri me RD e Kongos e Tanzaninë në veri, me Mozambikun, Zimbabvenë e Botsuanën në jug, dhe në perëndim kufiri me Namibinë e Angolën.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Historia e Shtetit

Politika[redakto | përpunoni burim]

Politika e Shtetit

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesorë : Gjeografia e Zambias

Sipërfaqja e përgjithshme e Zambias 752,614 km2 prej së cilës 11,890 km2 janë ujë. Zambia shtrihet rreth koordinatave gjeografike 15 00 ‘‘‘J’’’, 30 00 ‘‘‘L’’’.

Zambia nuk ka bregdet ndërkaq ka një vijë kufitare 5,664 km të gjatë.

Klima në Zambia është tropikale dhe vende-vende e ndërprerë nga lartësia e madhe mbidetare e relievit. Sezoni i reshjeve fillon në tetor dhe përfundon në prill.

Relievi i Zambias kryesisht rrafshnalta me disa male e bjeshkë. Pika më e ultë e relievit 329 m është në lumin Zambezi dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,301 metrave në bjeshkët Mafinga (ang.: Mafinga Hills ).

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia e shtetit

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Demografia e shtetit

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Kultura e Shtetit

Të tjera[redakto | përpunoni burim]

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Zambia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Zambia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimedialeShiko edhe[redakto | përpunoni burim]


Africa (orthographic projection).svg Ky artikull në lidhje me gjeografinë e Afrikës është i cunguar. Ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!