Himni kombëtar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Himni kombëtar është kënga zyrtare e një shteti. Himni shpesh mbart shumë vlera dhe teksti i himnit në shumicën e rasteve është i mbushur me figura letrare e simbole që lavdërojnë shtetin të cilit i përket ky himn.