Jump to content

Mali

Coordinates: 17°N 4°W / 17°N 4°W / 17; -4
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

17°N 4°W / 17°N 4°W / 17; -4

République du Mali
Emblema - Mali
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Un peuple, un but, une foi / (Frg.:)
Vendndodhja - Mali
Vendndodhja - Mali

Mali ose zyrtarisht Republika e Malit ndodhen në pjesën perëndimore të Afrikës dhe është një vend kontinental. Përndryshe sipërfaqja e këtij vendi kufizohet në veri me Algjerinë, në lindje me Nigerin dhe jug me Burkina Fason e Bregu i Fildishtë, në jug-perëndim Guinenë e Senegalin, dhe në pjesën veri-perëndimore kufizohet me Mauritaninë.

Në vitin 2012, në Mali u zhvillua një puç shteti, i cili rrëzoj presidentin e vendit. Kjo gjë solli që veriu i vendit duke parë klimin e favorshme shpalli pavarsinë. Kjo shkëputje separatiste e islamikve në veri nuk ësht[ njohur nga komuniteti ndërkombëtar.

Artikulli kryesorë Gjeografia e Malit

Sipërfaqja e përgjithshme e Malit është 1.240.000 km2 prej së cilës 20.000 km2 janë ujë. Mali shtrihet rreth koordinatave gjeografike 17° 00' V, 4° 00' P. Mali nuk ka bregdet, vija kufitare është 2.094 km.

Klima në Malë është gjysmë ekuatoriale deri shkretinore. Nga muaji shkurt deri në qershor mbanë mot i nxehtë dhe i thatë nga këtu fillojnë reshjet deri në nëntor ku fillon të mbajë mot i freskët dhe i thatë deri në shkurt.

Relievi i Malit është kryesisht terren i rrafshët me rrafshnalta përplot me zallë, xhungla gjendet në pjesën jugore ndërsa tereni shkëmborë mbulojnë pjesë verilindore. Pika më e ultë e relievit 23 m është përgjatë lumit Senegal dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1.155 metrave në vendin e quajtur "Hombori Tondo" .

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Mali – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale