Jump to content

Liberia

Coordinates: 6°18′N 9°18′W / 6.30°N 9.30°W / 6.30; -9.30
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

6°18′N 9°18′W / 6.30°N 9.30°W / 6.30; -9.30

Republic of Liberia
Emblema - Liberia
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: The love of liberty brought us here
(Ang.:Dashuria për Liri na solli këtu)
Vendndodhja - Liberia
Vendndodhja - Liberia

Liberia ndodhen në pjesën perëndimore të Afrikës dhe përgjatë pjesën jug-perëndimore ka dalje në Oqeanin Atlantik. Përndryshe sipërfaqja e këtij vendi kufizohet në veri me Siera Leonen e Guinejën, në pjesën lindore dhe kufizohet me Kote de Ivoiren, në jug e jug-perëndim me Oqeanin Atlantik.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Historia

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Gjeografia e Liberisë

Sipërfaqja e përgjithshme e Liberisë është 111,370 km2 prej së cilës 15,050 km2 janë ujë. Liberia shtrihet rreth koordinatave gjeografike 6 30 V, 9 30 P.

Liberia ka një vijë bregdetare 579 km të gjatë dhe vijë kufitare 1,585 km.

Klima në Liberi është ekuatoriale e nxehtë dhe e lagësht, e thatë në dimër me ditë të nxehta e net të freskëta deri të ftohta, ndërsa verës janë të dukshme reshjet e shpeshta të shiut.

Relievi i Liberisë në pjesën më të madhe është terren i rrafshët me ngritje valore dhe në verilindje ka rrafshnalta që në mënyrë valore formojnë disa male të ulëta. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1,380 metrave në malin "Vuteve" (ang.:Mount Wuteve), në pjesen veriore të vendit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Kultura

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Liberia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Liberia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale