Bregdeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Plazh ranor në Durrës
Plazh zallor në Himarë

Vija bregdetare, bregdeti apo bregu është zona ku uji i detit apo oqeanit takohet me tokën. Nuk ka një vijë përfundimtare të saktë që të quhet bredret për shkak të natyrës dinamike të baticave. Termi "vijë bregdetare" muind të përdoret për të paërcaktuar një zonë të hapësirës ku ndodhin procese ndërveprimi mës detit dhe tokës. Termi breg përrdoret për të përshkruar një zonë gjeografike apo rajon; për shëmbull, Bregu Perëndimor i Zelandës së Re ose Brigjet Lindore dhe Perëndimore të Shteteve të Bashkuara.

Bregdeti shqiptar ka një shtrirje të konsiderueshme me një gjatësi prej 450 km , duke përfshire këtu edhe siperfaqet e lagunave që gjenden në të ose 400km vetem vije bregdetare. Fillon në veri me grykëderdhjen e lumit Buna dhe mbaron në jug me Kepin e Stillos. Kjo vijë bregdetare ka një karakter te ndryshem dhe është e pasur me forma te shumellojshme, qe nga plazhet ranore, kepat, gjiret e mbrojtura, lagunat, plazhet e vegjel zallore, shpellat detare etj.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]