Deti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Deti, është uji i kripur që mbulon mbi 70% të sipërfaqes së Tokës. Ai moderon Klimën e Tokës dhe ka rol të rëndësishëm në ciklin e Ujit, ciklin e Karbonit dhe ciklin e Azotit. Deti është udhëtuar dhe eksploruar që nga kohërat e lashta, ndërsa studimi shkencor (ioqeanografisë) daton nga udhëtimet e kapitenit James Cook për të eksploruar Oqeanin Paqësor në mes të viteve 1768-1779. Fjala "Det" përdoret gjithashtu për të përshkruar pjesë të Oqeanit pjesërisht ose komplet të rrethuara me Tokë, si Liqenet me ujë të kripur, Deti Kaspik dhe Deti i Vdekur.

Detërat botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]