Deti i Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Deti i Zi
Harta e Detit të Zi
Harta e Detit të Zi
Shtetet bregdetare Bullgaria,Gjeorgjia,Rumania,

Rusia,Ukraina,Turqia

Vendndodhja Europë, Azi
Koordinatat 44°N 35°E / 44°N 35°E / 44; 35Coordinates: 44°N 35°E / 44°N 35°E / 44; 35
Sipërfaqja 436.402 km2
Thellësia mesatare 1.253 m
Thellësia maksimale 2.212 m


Bregdeti i detit të Zi

Detit të Zi (në mesjetë, i njohur si Pontus Exinus) është pjesë lindore e Detit Mesdhe. Shtrihet në mes Evropës dhe Azisë. Me detin Marmara lidhet nëpërmjet ngushticës së Bosforit, ndërsa me detin Azov me ngushticen Kerčki.

Rrjedha e përgjithshme nëpër ngyken e Bosforit është 200 km³ ujë në vit. Ndërsa sasia e ujerave të ëmbla që derdhen në Detin e Zi është 320 km³ në vit.

Sipërfaqen e Detit të Zi është rreth 436.402 km², thellësia maksimale e detit është 2212 m.

Shtetet në brigjet e Detit të Zi janë Bullgaria,Gjeorgjia,Rumania, Rusia,Ukraina dhe Turqia. Disa qytete të rëndësishme në brigjet e Detit të Zi janë Stambolli, Varna, Burgas, Sevastopoli, Odesa, Soçi etj.Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dakët - popull ne shek V para Krishtit.