Soçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Soçi
— '
Vendndodhja
Soçi is located in Rusi
Soçi
Soçi

Koordinatat: 43°35′07″V 39°43′13″L / 43.58528°V 39.72028°L / 43.58528; 39.72028

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Subjekti Federal Krasnodar Krai
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 176,77 km2
Lartësia 65 m (m.n.d.)
Dendësia 2445,68 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+3
Prefiksi (+7) 862
Koordinatat 43° 35′ 07″ Veri

39° 43′ 13″ Lindje

Faqja Zyrtare sochi.ru


Soçi (Rusisht: Со́чи Sochi) është një qytet në subjektin federal Krasnodar KraiRusia (Çerkesia). Qyteti ndodhet në lumin Soçi, përgjatë Detit të ZiRusinë Jugore, me një popullsi prej 432,322 banorë.

Duke qenë një pjesë e Rivierës Kaukaziane, është një nga vendet e pakta në Rusi me një klimë subtropikale, me verë të ngrohtë e të nxehtë dhe dimër të butë e të freskët.

Me ngjarjet alpine dhe nordike të mbajtura në vendpushimin e afërt të skive Rosa HutorKrasnaja Poljana, Soçi priti Lojërat Olimpike Dimërore dhe Lojërat XI Paralimpike Dimërore më 2014, si dhe Russia Grand Prix të Formula 1 nga viti 2014 deri në të paktën 2020.[1][2] Ishte gjithashtu një nga qytetet pritëse për FIFA Kupën e Botës 2018.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Soçi binjakëzohet me:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sochi hosts 2014 Winter Olympics BBC Sport, 4 korrik 2007
  2. ^ PM Putin confirms Russian GP for 2014 GPUpdate, 15 tetor 2010