Trabzoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trabzon
Qytet
Sumela From Across Valley.JPG
Hagia Sophia Trabzon.jpg
Uzungöl lake and town.jpg
Trabzon museum.jpg
Hagios Eugenios.JPG
Panoromik Trabzon.jpg
Nga lart poshtë, majtas në djathtas: Manastiri Sumela, Muzeu i Ajasofjës, Uzungöl, Muzeu i Trabzonit, Xhamia e Premtja e Re, Pamje nga qendra e qytetit prej Boztepe
Popullsia
 • Gjithsej807,903
{{{postal_code_type}}}
61000

Trabzon është një qytet në bregdetin e Detit të ZiTurqisë verilindore dhe kryeqyteti i Provincës Trabzon. Trabzoni, i vendosur në Rrugën e Mëndafshit, u bë një shoqëri homogjene e feve, gjuhëve dhe kulturës për shekuj me radhë dhe një portë tregtare për Persinë në juglindje dhe Kaukazin në verilindje. Republikat venedikase dhe gjenoveze kishin koloni tregtare brenda qytetit - Leonkastron dhe ish-"kështjella venedikase" - që luanin një rol në Trabzon të ngjashëm me atë që Galata luajti në Kostandinopojë (Stambolli modern). Trabzoni formoi bazën e disa shteteve në historinë e tij të gjatë dhe ishte kryeqyteti i Perandorisë së Trebizondit midis 1204 dhe 1461. Gjatë periudhës së hershme moderne, Trabzon, për shkak të rëndësisë së portit të tij, përsëri u bë një pikë qendrore e tregtisë në Persi dhe Kaukaz.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trabzoni ka një klimë tipike, por pak më të ngrohtë se shumica e rajonit të Detit të Zi, një klimë subtropikale të lagësht (Köppen: Cfa, Trewartha: Cf) me reshje të bollshme. Ndërsa klasifikimet lokale e klasifikojnë qytetin si oqeanik, pasi verërat e Trabzonit janë më të ngrohta se 22.1 ° C, dhe vetëm 4 muaj të sezonit të tij më të freskët kanë një temperaturë mesatare nën 10 ° C, ai nuk arrin të kualifikohet sipas të dy klasifikimeve të klimës.

Verërat janë të ngrohta, temperatura mesatare maksimale është rreth 28 ° C në gusht, ndërsa dimrat janë përgjithësisht të freskët, temperatura minimale mesatare më e ulët është gati 5 ° C në shkurt. Reshjet janë më të rënda në vjeshtë dhe dimër, me një reduktim të dukshëm në muajt e verës, një gjendje mikroklimatike e qendrës së qytetit krahasuar me pjesën tjetër të rajonit. Reshjet e borës janë disi të zakonshme midis muajve dhjetor dhe mars, duke rënë borë për një ose dy javë, dhe mund të jenë të mëdha pasi të bie borë.

Temperatura e ujit, si në pjesën tjetër të bregdetit të Detit të Zi të Turqisë, është përgjithësisht e butë dhe luhatet ndërmjet 8 ° C dhe 20 ° C gjatë gjithë vitit.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti Teknik i Detit të Zi në Trabzon pret studentë nga e gjithë Turqia, veçanërisht nga rajonet e Detit të Zi dhe Anadollit Lindor, si dhe studentë nga shtetet turkike në Azinë Qendrore.

Historikisht qyteti ishte një qendër e kulturës dhe arsimit grek dhe nga viti 1683 deri në 1921, një kolegj mësuesish funksiononte i njohur si Phrontisterion e Trapezous, i cili siguroi një shtysë të madhe për zgjerimin e shpejtë të arsimit grek në të gjithë rajonin. Ndërtesa e këtij institucioni (e ndërtuar në vitin 1902) mbetet akoma monumenti më mbresëlënës grek pontik në qytet dhe sot pret shkollën turke Anadolu Lisesi.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trabzoni binjakëzohet me:[1]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kardeş Şehirler" (në turqisht). Trabzon Büyükşehir Belediyesi. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2019. Marrë më 15 shtator 2020.