Bishkeku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bishkek)
Shko te: navigacion, kërko
Bishkek
qytet
emblema
vendodhja
Administrimi
Shteti Kirgistani
Rrethi Chuy
Statistika
Popullsia
-dendësia
762.308 banorë
6.002 banorë/km²
Sipërfaqja 127 km²
Prefiksi telefonik
Qeverisja
Kryetari i Bashkisë Isa Omurkulov


Bisheku ose Biškek (Kyrgyz Бишкек) (më parë është quajtur Pishpek dhe Frunze) është kryeqyteti dhe qendra më e rëndësishme ekonomike dhe kulturore e Kirgistanit, është gjithashtu kryeqyteti i Provincës së Chuy. Emri i tij do të thotë në Kyrgyz dybek (enë prej druri të përdorura për ta kthyer krem në gjalpë), veçanërisht ato që përdoren për të marrë kumis, qumësht pela thartuar, e cila është pije kombëtare e vendit. Ka shumë legjendat se pse ju dha qytetit emri i një mjeti, por teoria më e pranuar është se zgjedhja ka lindur nga ngjashmëria thjesht ekziston midis Pishpek emrin e vjetër (Пишпек) dhe termi Bishekut në Kirgistan.