Bishkeku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bishkek
qytet
Pamje nga {{{emri_zyrtar}}}
emblema
[[Figura:|160px|vendodhja]]
Administrimi
Shteti Kirgistani
Rrethi Chuy
Statistika
Popullsia
-dendësia
762.308 banorë
6.002 banorë/km²
Sipërfaqja 127 km²
Prefiksi telefonik
Qeverisja
Kryetari i Bashkisë Isa Omurkulov


Bishkeku ose Biškek (Kyrgyz Бишкек) (më parë është quajtur Pishpek dhe Frunze) është kryeqyteti dhe qendra më e rëndësishme ekonomike dhe kulturore e Kirgistanit, është gjithashtu kryeqyteti i Provincës së Chuy.

Etimologjia e emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Bishkek do të thotë në Kyrgyz dybek (enë prej druri të përdorura për ta kthyer krem në gjalpë), veçanërisht ato që përdoren për të marrë kumis, qumësht pele i thartuar, i cili është pija kombëtare e vendit. Ka shumë legjenda se pse ju dha qytetit emri i një mjeti, por teoria më e pranuar është se zgjedhja ka lindur nga ngjashmëria qe ekziston midis emrit të vjetër Pishpek (Пишпек) dhe termit Bisheku në Kirgizistan.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]