Jump to content

Kirgizistani

Coordinates: 41°N 75°E / 41°N 75°E / 41; 75
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kirgistani)

41°N 75°E / 41°N 75°E / 41; 75

Кыргыз Республикасы
(Kyrgyz Respublikasy)
Кыргызская республика
(Kyrgyzskaya respublika)
Emblema - Kirgizistani
Flamuri i Kirgistanit Emblema e Kirgistanit
Moto Kombëtare: s´ka
Vendndodhja - Kirgizistani
Vendndodhja - Kirgizistani

Kirgizistani është një shtet që ndodhet në pjesën qendrore të Azisë. Ai shtrihet rreth kordinanatve gjeografike 41 00 V, 75 00 L. Kirgizistani është një vend kontinental kufizohet në lindje me Kinën, në veri me Kazakistanin, në perëndim me Uzbekistanin, ndërsa në jug me Taxhikistanin.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njësitë administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e Kirgizstani që tregon provincat e tij.BishkekProvinca BatkenProvinca OshProvinca Jalal-AbadProvinca NarynProvinca TalasProvinca ChuyProvinca Issyk KulOsh
Harta e Kirgizstani që tregon provincat e tij.

Kirgizistani është i ndarë në shtatë provinca të administruara nga guvernatorët e emëruar. Kryeqyteti Bishkek, dhe qyteti i dytë më i madh Osh janë administrativisht qytetete të pavarura me një status të barabartë me provincat.
Provincat dhe qytetet e pavarur janë si më poshtë:

  1. Qyteti i Bishkekut
  2. Batken
  3. Chuy
  4. Jalal-Abad
  5. Naryn
  6. Osh
  7. Talas
  8. Issyk-Kul
  9. Qyteti i Oshit

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipërfaqja e përgjithshme e Kirgizistanit është 198,500 km2, prej së cilës 7,200 km2 janë të mbuluara me ujë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi më i madh etnik në Kirgizistan janë kirgizët, një popull turkik, të cilët përbëjnë 69% të popullsisë (vlerësim i 2007). Grupet të tjera etnike janë rusët (9.0%) të përqëndruar në veri dhe uzbekët (14.5%) që jetojnë në jug. Pakica të vogla por të dukshme përfshijnë dunganët (1.9%), ujgurët (1.1%), taxhikët (1.1%), kazakët (0.7%), dhe ukrainasit, (0.5%) dhe pakica të tjera më të vogla etnike (1.7%). Kirgizistani ka mbi 80 grupe të ndryshme etnike. Gjuha e kirgizëve është shumë e ngjashme me atë kazake. Feja tradicionale e kirgizëve është islami sunit.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kirgizistani – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Kirgizistani – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale