Moldavia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky artikull merret me shtetin e kohës së re, dhe jo me Principatën e Moldavisë


Republika Moldavi
Republica Moldova
Flamuri i Moldavisë Stema e Moldavisë
Flamuri Stema
Himni kombëtar: Limba noastră
 
Situata e Moldavisë
 
Kryeqyteti Chişinău
Gjuha zyrtare Moldavishtja - Rumanishtja
President Kryetari


Kryeministër Kryeministri
Pavarësia
27 gusht 1991
Sipërfaqja Vëndi i 135-të
33,843 km²
ZEE km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia
Vëndi i 116-të
4,431,570 (2002)
131 banorë/km²
Monedha Leu
Zona kohore
 • në verë
UTC+2
UTC+3
Kodi i internetit .md
Prefiksi telefonik +373

Republika e Moldavisë (rumanisht: Republica Moldova) është një shtet kontinental në Evropën lindore. Moldavia ndodhet në mes të Rumanisë në perëndim dhe Ukrainës në lindje. Në të kaluarën territori i i Moldavisë ishte pjesë e Principatës Moldave, toka të së cilës më 1812 janë aneksuar nga Rusia imperaliste. Këto toka sundoheshin nga rusët, deri në vitin 1918 kur u bënë pjesë të Rumanisë së madhe. Gjatë viteve 1940-1941, 1945-1991 ishte aneksuar përsëri nga rusët tani si Republika Sosicaliste Sovjetike e Moldavisë nën sovranitetin e BRSS-së. Me shpalljen e pavarsisë me rastin e shkatërrimit të BRSS-së edhe Moldavia fiton sovranitetin e saj.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Moldavisë.

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Sistemi shtetëror në Moldavi.

Njësitë territoriale[redakto | redakto tekstin burimor]

Sistemi i administrimit të Moldavisë përbëhet nga 32 njësi territoriale të quajtura rajone (raioane), tri komuna (municipalities), një njësi me një gjysmë autonomie dhe një njësi për një regjion me një status të pacakuar.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Moldavisë.

Sipërfaqja e përgjithshme e Moldavisë është 33,843 km², shtrihet rreth koordinatave gjeografike 47 00 V, 29 00 L dhe 33,371 km² të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 472 km² ujë.

Vija kufitare e Moldavisë 1,389 km e gjatë.

Klima e Moldavisë është klimë e kontinentale, me dimër me temperatura mesatare dhe verë të nxehtë.

Pjesa më e madhe e relievit të Moldavisë është terren i stepave. Pika më e ulët e relievit gjendet përgjatë bregut të lumit Dniester (2m; ang.:Dniester River) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 430 metrave në vendin e quajtur Dealul Balanesti, 30 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ekonomia e Moldavisë.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Demografia e Moldavisë.

Moldavia ka një popullsi të larmishme, si për nga përkatësia kombëtare po ashtu edhe për nga përkatësia fetare. Pjesa dërmuese e popullsisë me përkatësi kombëtare moldave janë shumicë ndërsa për kah përkatësia fetare dominion besimi ortodoks.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Kultura e Moldavisë.

Të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Moldavia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Moldavia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]