Akrotiri dhe Dhekelia

Coordinates: 34°21′N 32°35′E / 34.35°N 32.59°E / 34.35; 32.59
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

34°21′N 32°35′E / 34.35°N 32.59°E / 34.35; 32.59

Akrotiri and Dhekelia (Western and Eastern) Sovereign Base Areas
{{{ARTIKUJ-FLAMUR}}}
{{{ARTIKUJ-FLAMUR}}}
{{{ARTIKUJ-EMBLEMA}}}
{{{ARTIKUJ-EMBLEMA}}}
Moto: Einigkeit und Recht und Freiheit

(Bashkim dhe Drejtësi dhe Liri)

Gjuha anglisht dhe greqisht
Kryeqyteti Episkopi Cantonment
Kryeministri dhe Kryetari Administrator James Illingworth
Sipërfaqja 254 km²
Popullsia 17.000 Qipriotët, 7.500 ushtarë britanik
Valuta Euro 1 Euro = 100 Cent
Themelues 1960
Himni kombëtar God Save the Queen
Zona kohore UTC +2 = MEZ+1
Prefiksi telefonik +357
Akrotiri dhe Dhekelia (Në ngjyrë të kuqe)
Akrotiri dhe Dhekelia (Në ngjyrë të kuqe)
Akrotiri dhe Dhekelia (Në ngjyrë të kuqe)

Akrotiri (greqisht Ακρωτήρι, turqisht Agrotur) dhe Dhekelia (anglisht Dhekelia, greqisht Δεκέλεια, turqisht Dikelya) janë dy baza ushtarake britanikeQipro. Këto baze janë territoret britanike dhe quhen në anglisht si Sovereign Base Areas (SBA). Administrata e bazave ushtarake është vendosur në Episkopi Cantonment, në pjesën e Akrotirit të SBAA (Sovereign Base Areas Administration).