Ishujt Oland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ishujt Åland
  • Landskapet Åland
  • Ahvenanmaan maakunta
Flamuri i Åland Stema e Åland
Flamuri Stema
Moto: "Ishujt e Paqes"[1]
Himni kombëtar: Ålänningens sång
 
Situata e Åland
Situata e Åland
 
Kryeqyteti Mariehamn
Qyteti më i madh Mariehamn
Gjuha zyrtare Suedishtja
Forma e qeverisë Rajon autonom i Finlandës
Kryeministër Camilla Gunell
Guvernator Peter Lindbäck
Pavarësia
7 maj 1920[2]
Sipërfaqja
1,580[3] km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia

28,666
19 banorë/km²
PBB (2007)
 • totale
 • për banor

$1.563 bilion[4]
$55,829
IZHNJ (207) 0.967 [5]
Monedha Euro (€)d
Zona kohore
 • në verë
+2
+3
Kodi i internetit .ax
Prefiksi telefonik +358e

Ishujt Oland ose Åland (suedisht: Åland; finlandisht: Ahvenanmaa) është një rajon i Finlandës që përbëhet nga një arkipelag i shtrirë në hyrje të Gjirit të Botnia në detin Baltik. Eshtë një autonomi, e demilitarizuar dhe i vetmi rajon njëgjuhësor (suedisht-folës) në Finlandë. Së bashku, ishujt në arkipelag formojnë rajonin më të vogël të Finlandës, që përbëjnë 0.49% të hapësirës tokësore dhe 0.50% të popullsisë së saj.

Autonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tim Vickery, Associated Press (18 korrik 2004) Deseret News.
  2. ^ Hurst Hannum (1993). "Agreement between Sweden and Finland Relating to Guarantees in the Law of 7 May 1920 on the Autonomy of the Aaland Islands". Basic Documents on Autonomy and Minority Rights. Martinus Nijhoff Publishers. fq. 141. ISBN 0-7923-1977-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Facts about Åland". Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2012. Marrë më 15 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "ÅSUB – Ålands statistik och utredningsbyrå" Arkivuar 15 nëntor 2016 tek Wayback Machine. asub.ax.
  5. ^ "Human Development Report 2007". 2007. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 7 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 Commons: Oland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale