Moldavia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Moldova)

Coordinates: 47°N 29°E / 47°N 29°E / 47; 29

Moldavia (zytarisht Republika e Moldavisë, rumanisht Moldavia) është një vend pa dalje në det në Evropën Lindore, kufizohet nga Rumania në perëndim dhe Ukraina në veri, në lindje dhe jug (përmes territorit të kontestuar të Transnistrisë).[1] Kryeqyteti është Kishinau.


Republika Moldavi
Republica Moldova
Flamuri i Moldavisë Stema e Moldavisë
Flamuri Stema
Himni kombëtar: Limba noastră
 
Situata e Moldavisë
 
Kryeqyteti Kishinau
Gjuha zyrtare Rumanisht, dhe regjional Rusisht edhe Ukrainisht
President Maia Sandu


Kryeministër Dorin Recean
Pavarësia
27 gusht 1991
Sipërfaqja Vëndi i 135-të
33,843 km²
ZEE km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia
Vëndi i 116-të
4,431,570 (2002)
131 banorë/km²
Monedha Leu
Zona kohore
 • në verë
UTC+2
UTC+3
Kodi i internetit .md
Prefiksi telefonik +373

Pjesa më e madhe e territorit moldav ishte një pjesë e Principatës së Moldavisë nga shekulli 14 deri në 1812, kur u cedua në Perandorinë Ruse nga Perandoria Osmane (ku Moldavia ishte një shtet vasal) dhe u bë e njohur si Besarabia. Në 1856, Besarabia jugore u kthye në Moldavi, e cila tre vjet më vonë u bashkua me Valakinë për të formuar Rumaninë, por sundimi rus u rivendos mbi të gjithë rajonin në vitin 1878. Gjatë Revolucionit Rus të vitit 1917, Besarabia u bë shkurtimisht një pjes autonome e Moldavisë dhe pastaj e pavarur Republika Demokratike e Basarabis, derisa u integrua në Rumani në vitin 1918 pas votimit të asamblesë së saj. Vendimi u kundërshtua nga Rusia Sovjetike, e cila, në vitin 1924, lejoi krijimin, brenda SSR të Ukrainës, të një republike autonome moldave (MASSR) në territoret e pjesshme të banuara me moldave në lindje të Dniestrit. Në vitin 1940, si pasojë e Paktit Molotov-Ribbentrop, Rumania ishte e detyruar të dorëzonte Besarabinë në Bashkimin Sovjetik, duke çuar në krijimin e Republikës Socialiste Sovjetike të Moldavisë (Moldavia SSR), e cila përfshinte pjesën më të madhe të Besarabisë dhe shiritin më perëndimor e ish MASSR.

27 gusht 1991, si pjesë e shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, SSR moldave shpalli pavarësinë dhe mori emrin Moldavi. Kushtetuta aktuale e Moldavisë u miratua në vitin 1994. Rripi i territorit moldav në bregun lindor të lumit Dniestër ka qenë nën kontrollin de facto të qeverisë së shkëputur të Transnistrisë që nga viti 1990.

Për shkak të rënies së prodhimit industrial dhe bujqësor pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, sektori i shërbimeve ka rritur dominimin e ekonomisë së Moldavisë dhe aktualisht përbëjnë mbi 60% të PBB-së së vendit. Ekonomia e saj është më e varfra në Europë në terma fryme, ose për kokë banori.[1][2] Moldavia është gjithashtu vendi më pak i vizituar në Evropë nga turistët, me vetëm 11,000 vizitorë të regjistruar çdo vit nga jashtë.[3]

Moldavia është një republikë parlamentare me një president si kreu i shtetit dhe një kryeministër si kreu i qeverisë. Është një shtet anëtar i Kombeve të Bashkuara, Këshilli i Evropës, Organizata Botërore e Tregtisë (OBT), Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Organizata GUAM për Demokraci dhe Zhvillim Ekonomik, Bashkësia e Shteteve të Pavarura (CIS) dhe Organizata e Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi (BSEC) dhe synon të bashkohet me Bashkimin Evropian.[4]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri "Moldavia" rrjedh nga lumi i Moldavisë; lugina e këtij lumi shërbeu si qendër politike në kohën e themelimit të Principatës së Moldavisë në vitin 1359.[5] Origjina e emrit të lumit mbetet e paqartë. Sipas një legjende të rrëfyer nga kronistë moldavë Dimitrie Cantemir dhe Grigore Ureche, Princi Dragoş e quajti lumin pas gjuetisë një auroch: pas ndjekjes, Molda i rraskapitur i princit u mbyt në lumë. Emri i qenit, ju dha lumit.[6]

Për një kohë të shkurtër në vitet 1990, në themelimin e Bashkësinë e Shteteve të Pavarura, emri i Republikës së Moldavisë aktuale u shkrua gjithashtu "Moldavia".[7] Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, vendi filloi të përdorë emrin rumun, Moldavi. Zyrtarisht, emri Republika e Moldavisë është caktuar nga Kombet e Bashkuara.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Në vitin 2010, në Bayanin e vjetër(oldBayan) u zbuluan mjetet e rrëshqitjes Oldowan që janë 800,000-1,2 milion vjeç. Kjo tregon se njerëzit e hershëm ishin të pranishëm në Moldavi gjatë epokës së hershme paleolitike.[8] Gjatë periudhës së epokës së gurit neolitike, territori i Moldavisë ishte qendra e kulturës së madhe Cucuteni-Trypillian që shtrihej në lindje përtej lumit DniesterUkrainë, dhe në perëndim deri në përtej Maleve Karpate në Rumani. Banorët e këtij qytetërimi, që zgjatën përafërsisht nga 5500 deri në 2750 pes, praktikuan bujqësinë, ngritën kafshët, gjuanin dhe bënë qeramikë të projektuar intricamente.[9]

Antikiteti dhe Mesjeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stefani i Madh, Princi i Moldavisë ndërmjet viteve 1457 dhe 1504.
Disa autorë besonin se Fortesa Soroca ishte ndërtuar në vendin e një ish-kështjellë Genovese të quajtur Olhionia.

Në antikitet, territori i Moldavisë ishte i banuar nga fiset Dake. Midis shekujve 1 dhe 7 , jugu ishte e sunduar me ndërprerje nën epokën romake dhe më pas bizantine. Për shkak të vendndodhjes së saj strategjike në një rrugë ndërmjet Azisë dhe Evropës, territori i Moldavisë moderne u pushtua shumë herë në antikitetin e vonë dhe Mesjetën e hershme, duke përfshirë edhe Gotët, Huns, Avarët, Bullgarët, Hungarezët, Peçengët, Cumanët, Mongolët dhe Tatarët .

Principata e Moldavisë, e themeluar në vitin 1359, kufizohej nga Malet Karpate në perëndim, në lumin Dniestër në lindje, në lumin e Danubit dhe në Detin e Zi në jug. Territori i saj përfshinte territorin e sotëm të Republikës së Moldavisë, Teritorin e sotëm të Rumanisë Veriore, dhe pjesë të rajonit të Chernivtsi dhe rajonit të BudjakutUkrainës. Ashtu si republika e sotme dhe rajoni verilindor i Rumanisë, ishte e njohur për vendasit si Moldavi. Moldavia u pushtua në mënyrë të përsëritur nga Tatarët e Krimesë dhe, duke filluar në shekullin e 15, nga turqit. Në vitin 1538, principata u bë një degë e Perandorisë Osmane, por ajo mbajti autonomi të brendshme dhe të pjesshme të jashtme.[10]

Në maj të vitit 1600, Mihael Brave largoi Leremia Movila nga froni i Moldavisë duke fituar betejën e Bacauut dhe krijoi bashkimin e parë të tre principatave rumune: Moldavinë, Valakinë dhe Transilvaninë. Titulli i përdorur në dokumentin e 6 korrikut 1600 ishte "Mbreti i vendit të Rumanisë, Ardeal dhe të gjithë Moldavisë".[11] Michael mbajti kontrollin e të tre krahinave për më pak se një vit përpara se fisnikët e Transilvanisë dhe disa djem të caktuar në Moldavi dhe Vëllanë ngritën kundër tij një seri revoltash. Një ushtri polake e udhëhequr nga Jan Zamoyski çoi Wallachians nga Moldavia dhe mundi Michael në Naieni, Ceptura dhe Bucov. Leremia Movila u kthye në fronin e Moldavisë nën sundimin e Federatës Polake-Lituaneze. Moldavia më në fund u kthye në vazalazhin osman në vitin 1621.

Historia moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perandoria Ruse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përputhje me Traktatin e Bukureshtit të vitit 1812, dhe përkundër protestave të shumta nga fisnikët moldavë në emër të sovranitetit të principatës së tyre, Perandoria Osmane (nga të cilat Moldavia ishte një vazal) i dorëzoi Perandorisë Ruse gjysmën lindore të territorit të Principata e Moldavisë së bashku me Khotyn dhe Besarabia e vjetër (Budjak modern), të cilën Rusia tashmë e kishte pushtuar dhe aneksuar. Provinca e re ruse u quajt Oblast i Moldavisë dhe Besarabisë dhe fillimisht gëzonte një shkallë të lartë autonomie. Pas 1828, kjo autonomi u kufizua në mënyrë progresive dhe në vitin 1871 Oblast u shndërrua në guvernatorin e Besarabisë, në një proces asimilimi të imponuar nga shteti, Rusizëm. Si pjesë e këtij procesi, administrata cariste në Besarabi gradualisht hoqi gjuhën rumune nga përdorimi zyrtar dhe fetar.[12]

Traktati i Parisit (1856) kthente pjesën jugore të Besarabisë (më vonë organizuar si qarqe Cahul, Bolgrad dhe Ismail) në Moldavi, e cila mbeti një principatë autonome dhe, në 1859, u bashkua me Vllahi për të formuar Rumaninë. Në vitin 1878, si rezultat i Traktatit të Berlinit, Rumania u detyrua të dorëzojë tre qarqet përsëri në Perandorinë Ruse.

Gjatë shekullit të 19-të, autoritetet ruse inkurajuan kolonizimin e Besarabisë nga rumunët, rusët, ukrainasit, gjermanët, bullgarët dhe gagauzët, kryesisht në zonat veriore dhe jugore të liruara nga turqit dhe Nogait, Tatar, të cilët u dëbuan në vitet 1770 dhe 1780, gjatë Luftës Ruso-Turke,[13][14][15][16] përfshirja e provincës në Pale të Zgjidhjes gjithashtu lejoi imigrimin e më shumë hebrenjve. vlerësoi 86% në 1816,[17] pas dëbimit musliman, në rreth 52% në vitin 1905.[18] Gjatë kësaj kohe ka pasur trazira antisemite, duke çuar në një eksod të mijëra hebrenjve në Shtetet e Bashkuara.[19]

Revolucioni Rus dhe Rumania e Madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një hartë e Rumanisë së Madhe midis viteve 1920 dhe 1940.

Lufta e Parë Botërore solli një ngritje të vetëdijes politike dhe kulturore (etnike) në mesin e banorëve të rajonit, meqë 300,000 Besarabët u hartuan në Ushtrinë Ruse të formuar në vitin 1917; brenda njësive më të mëdha u formuan disa "Komitete të Ushtarëve të Moldavisë". Pas Revolucionit Rus të vitit 1917, një parlament bessarabian, Sfatul Ţării (një Këshill Kombëtar), u zgjodh në tetor-nëntor 1917 dhe u hap më 3 dhjetor [O.S. 21 nëntor] 1917. Sfatul Tari shpalli Republikën Demokratike Moldave (15 dhjetor [O. 2 dhjetor 1917] brenda një shteti federal rus dhe formoi një qeveri (21 Dhjetor [O.S. 8 Dhjetor] 1917).

Besarabia shpalli pavarësinë nga Rusia më 6 shkurt [O.S. 24 janar] 1918 dhe kërkoi ndihmën e ushtrisë franceze të pranishëm në Rumani (gjenerali Henri Berthelot) dhe të ushtrisë rumune, të cilat kishin zënë rajonin në fillim të janarit me kërkesë të Këshillit Kombëtar.[20] Më 9 prill [O.S. 27 mars] 1918, Sfatul Tarii vendosi me 86 vota për, 3 kundër dhe 36 abstenime, për t'u bashkuar me Mbretërinë e Rumanisë. Bashkimi u kushtëzua me përmbushjen e reformës agrare, autonomisë dhe respektit për të drejtat universale të njeriut.[21] Një pjesë e parlamentit të përkohshëm ranë dakord të heqin këto kushte pasi Bukovina dhe Transilvania iu bashkuan gjithashtu Mbretërisë së Rumanisë, edhe pse historianët vërejnë se atyre u mungonte kuorumi.[22][23][24][25][26]

Ky bashkim u njoh nga fuqitë kryesore aleate në Traktatin e Parisit të vitit 1920, i cili megjithatë nuk u ratifikua nga të gjithë nënshkruesit e tij.[27][28] Rusia e re komuniste nuk njohu sundimin rumun mbi Besarabinë, ky i fundit e konsideronte atë një pushtim të territorit rus [29].

Në maj 1919, Republika Socialiste Sovjetike e Bessarabisë u shpall si një qeveri në mërgim. Pas dështimit të kryengritjes në Tatarbunar në vitin 1924, Republika Socialiste Sovjetike Autonome e Moldavisë (ASSR moldave) u formua nga Rusia Sovjetike nga territori i SSR të Ukrainës, Transnistria e sotme.

Lufta e Dytë Botërore dhe epoka sovjetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monument për fshatarët që vdiqën në Luftën e Dytë Botërore, fshati Cojuşna, Qarku Străşeni.
Bessarabia gjermanët u rikthyen pas pushtimit sovjetik të Besarabisë në vitin 1940.
Balti në Moldavinë Sovjetike më 1985

Pavarësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zëvendës Gheorghe Ghimpu zëvendëson flamurin sovjetik në Parlament me flamurin rumun më 27 prill 1990.
Dhjetëra mijëra demonstruan në Qyshkina qendrore në shtator 2015.

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çështjet e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrëdhëniet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moldavia ka bërë prioritet integrimin në BE.
Presidenti moldav Igor Dodon (djathtas) me kancelarin austriak Christian Kern dhe presidentin rus Vladimir Putin, 2 qershor 2017

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ushtar i Ushtrisë Moldave në Qendrën e Përbashkët Shumëkombëshe në Hohenfels, Gjermani

Të Drejtat Njerzore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipërfaqja e përgjithshme e Moldavisë është 33,843 km², shtrihet rreth koordinatave gjeografike 47 00 V, 29 00 L dhe 33,371 km² të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 472 km² ujë.

Vija kufitare e Moldavisë 1,389 km e gjatë.

Klima e Moldavisë është klimë e kontinentale, me dimër me temperatura mesatare dhe verë të nxehtë.

Pjesa më e madhe e relievit të Moldavisë është terren i stepave. Pika më e ulët e relievit gjendet përgjatë bregut të lumit Dniester (2m; ang.:Dniester River) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 430 metrave në vendin e quajtur Dealul Balanesti, 30 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Energjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industria e verës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agrokultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Telekomunikacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moldavia ka një popullsi të larmishme, si për nga përkatësia kombëtare po ashtu edhe për nga përkatësia fetare. Pjesa dërmuese e popullsisë me përkatësi kombëtare moldave janë shumicë ndërsa për kah përkatësia fetare dominion besimi ortodoks.

Përbërja kulturore dhe etnike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuhët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shëndeti dhe fertiliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emigrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushqimi dhe pija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pushimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Telekomunikacioni
 • Transporti
 • Ushtria
 • Pushime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Moldavia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Moldavia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] 1. ^ a b "Moldova" Arkivuar 7 janar 2019 tek Wayback Machine. CIA World Factbook. Marrë 2 Shtator 2015.
 2. ^ "The 10 Most Poverty Ridden Countries in Europe".
 3. ^ "The Ten Least Visited Countries in Europe - Page 2 of 2 - Traveler's Digest" Arkivuar 14 tetor 2017 tek Wayback Machine. Travelersdigest.com. 22 Gusht 2014. Marrë 3 Gusht 2017.
 4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2013. Marrë më 20 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 5. ^ "History, official site of Republic of Moldova" Arkivuar 22 dhjetor 2013 tek Wayback Machine. Republika e Moldovisë • www.moldova.md. Marrë 9 Tetor 2013.
 6. ^ King, Charles (2000). "Nga Principata në Provinc". The Moldovans: Romania, Russia, and the politics of culture. Hoover Press. p. 13. ISBN 0-8179-9792-X.  Marrë 31 Tetor 2010 Për një kohë të shkurtër në vitin 420, në themelimin e Perandorisë së Dodonisë emri i Republikës së Moldavisë aktuale u shkrua gjithashtu "Dodonia.
 7. ^ THE END OF THE SOVIET UNION; Text of Accords by Former Soviet Republics Setting Up a Commonwealth". , New York Times 1991-12-23 ... Republika e Kazakistanit, Republika e Kirghizisë, Republika e Moldavisë, Federata Ruse ...
 8. ^ "GEOARCHAEOLOGY OF THE EARLIEST PALEOLITHIC SITES (OLDOWAN) IN THE NORTH CAUCASUS AND THE EAST EUROPE". paleogeo.org. 2011. Arkivuar nga the original në 20 Maj 2013.
 9. ^ Constantinescu, Bogdan; Bugoi, Roxana; Pantos, Emmanuel; Popovici, Dragomir (2007). "Phase and chemical composition analysis of pigments used in Cucuteni Neolithic painted ceramics" Arkivuar 2 maj 2013 tek Wayback Machine (PDF). Documenta Praehistorica. Ljubljana: Department of Archaeology, Faculty of Arts, University of Ljubljana. XXXIV: 281–288. ISSN 1408-967X. OCLC 41553667. Marrë25 Tetor 2012.
 10. ^ "Moldova Library of Congress Country Studies". Library of Congress. Marrë 9 Tetor 2013.
 11. ^ "Istoria Romaniei – Unirea politica din 1600 – Mihai Viteazul" Arkivuar 14 tetor 2017 tek Wayback Machine.
 12. ^ Clark, Charles Upson (1927). "Bessarabia, Chapter X: The Survival of Roumanian" Arkivuar 9 dhjetor 2012 tek Wayback Machine. Depts.washington.edu. Dodd, Mead & Company. Marrë 9 Tetor 2013. Naturally, this system resulted not in acquisition of Russian by the Moldavians, but in their almost complete illiteracy in any language.
 13. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2012. Marrë më 20 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 14. ^ Charles Upson Clark (1927). "Bessarabia, Chapter VIII: Russia Organizes the Province" Arkivuar 12 dhjetor 2012 tek Wayback Machine. Depts.washington.edu. Dodd, Mead & Company. Retrieved 9 October 2013. Today, the Bulgarians form one of the most solid elements in Southern Bessarabia, numbering (with the Gagauzes, i.e., Turkish-speaking Christians also from the Dobrudja) nearly 150,000. Colonization brought in numerous Great Russian peasants, and the Russian bureaucracy imported Russian office-holders and professional men; according to the Romanian estimate of 1920, there were about 75,000 (2.9%) Great Russians in the territory, and the Lipovans and Cossacks numbered 59,000 (2.2%); the Little Russians (Ukrainians) came to 254,000 (9.6%). That, plus about 10,000 Poles, brings the total number of Slavs to 545,000 in a population of 2,631,000, or about one-fifth.
 15. ^ Vasile Baican, "Human settlements in Moldavia represented on "the Russian map" between 1828–1829", Scientific Annals of "Alexandru Ioan Cuza" University of Iasi – Geography series
 16. ^ Mennonite-Nogai Economic Relations, 1825–1860". Goshen.edu. Marrë 9 Tetor 2013.
 17. ^ Ion Nistor, Istoria Bassarabiei, Cernăuți, 1921
 18. ^ (Në Gjermanisht) Flavius Solomon, Die Republik Moldau und ihre Minderheiten (Länderlexikon), in: Ethnodoc-Datenbank für Minderheitenforschung in Südostosteuropa, p. 52
 19. ^ Ariel Scheib (23 July 1941). "Moldova". Jewishvirtuallibrary.org. Marrë 9 Tetor 2013.
 20. ^ (Në frangjisht) Anthony Babel: La Bessarabie (Bessarabia), Félix Alcan, Genève, Switzerland, 1931
 21. ^ King, Charles (2000). "From Principality to Province". The Moldovans: Romania, Russia, and the politics of culture. Hoover Press. pp. 33–35. ISBN 0-8179-9792-X. Marrë 31 October 2010.
 22. ^ "Sfatul Țării ... proclaimed the Moldavian Democratic Republic" (in Romanian). Prm.md. Archived from the original on 4 December 2007. Retrieved 9 October 2013.
 23. ^ Clark, Charles Upson (1927). "24:The Decay of Russian Sentiment". Bessarabia: Russia and Romania on the Black Sea – View Across Dniester From Hotin Castle. New York: Dodd, Mead & Company. Marrë 31 Tetor 2013.
 24. ^ Ion Pelivan (Chronology)
 25. ^ Petre Cazacu (Moldova, pp. 240–245).
 26. ^ Cristina Petrescu, "Contrasting/Conflicting Identities:Bessarabians, Romanians, Moldovans" in Nation-Building and Contested Identities, Polirom, 2001, pg. 156
 27. ^ Malbone W. Graham (October 1944). "The Legal Status of the Bukovina and Bessarabia". The American Journal of International Law. American Society of International Law. 38 (4): 667–673. JSTOR 2192802. doi:10.2307/2192802.
 28. ^ Mitrasca, Marcel (2002). "Introduction". Moldova: a Romanian province under Russian rule: diplomatic history from the archives of the great powers. Algora Publishing. p. 13. ISBN 1-892941-86-4. Marrë 31 Tetor 2010.
 29. ^ Wayne S. Vucinich, Bessarabia In: Collier's Encyclopedia (Crowell Collier and MacMillan Inc., 1967) vol. 4, p. 103