Historia e luftërave Ruso-Turke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Luftërat ruso-turke)

Luftërat ruso-osmane ishin nje seri prej 11 lufterash midis Perandorise ruse dhe te Perandorise Osmane.Në mes të luftrave të ndryshme janë mesatarisht mbi 13 vjet. Në historinë e vet Perandoria Osmane humbi gradualisht zonat përreth Detit te zidhe keto shkuan ne favor te Rusise. Perpjekjet ne luftera dhe humbjet e cuan perandorine osmane nje Shkaterrim te brendshem dhe renim (I semuri i Bosforit).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]