Jump to content

Ushtria Ruse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Forcave Tokësore të Federatës Ruse.

Forcat Tokësore Ruse, të njohura gjithashtu si Ushtria Ruse,[1] janë forcat tokësoreForcave të Armatosura Ruse.

Përgjegjësitë kryesore të Forcave Tokësore Ruse janë mbrojtja e kufijve shtetërorë, lufta në tokë dhe mposhtja e trupave të armikut. Presidenti i Rusisë është Komandanti i Përgjithshëm Suprem i Forcave të Armatosura të Federatës Ruse. Komandanti i Përgjithshëm i Forcave Tokësore Ruse është autoriteti kryesor komandues i Forcave Tokësore Ruse. Ai emërohet nga Presidenti i Rusisë. Komanda kryesore e Forcave Tokësore është e vendosur në Moskë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Institute for the Study of War". Institute for the Study of War (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2022. Marrë më 2023-11-07.