Ushtria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Ushtria është bashkësia e disa forcave (njësive të armatosura) nën një komandë.

Forcat ushtarake botërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Unionet ushtarake botërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Ushtria e Shqipërisë[redakto | redakto tekstin burimor]

Ushtria shqiptare përbehet nga Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Komandanti i Forcave të Armatosura të RSH është Presidenti i Shqipërisë.

Ushtria e Kosovës[redakto | redakto tekstin burimor]

Ushtritë çlirimtare shqiptare[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Ushtria Çlirimtare e Kosovës
  • Ushtria Çlirimtare Kombëtare
  • Ushtria Çlirimtare e Preshevës Bujanocit dhe Medvegjës
  • Armata Kombëtare Shqiptare

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]