Jump to content

Helikopteri ushtarak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Divizioni i 1-rë i blinduar zbret një UH-60 Blackhawk.

Një helikopter ushtarak është një helikopter që ose është ndërtuar në mënyrë specifike ose i konvertuar për përdorim nga forcat ushtarake. Misioni i një helikopteri ushtarak është një funksion i projektimit ose konvertimit të tij. Përdorimi më i zakonshëm i helikopterëve ushtarakë është transporti i trupave, por helikopterët e transportit mund të modifikohen ose konvertohen për të kryer misione të tjera si kërkimi dhe shpëtimi luftarak (CSAR), evakuimi mjekësor (MEDEVAC), postë komanduese ajrore, apo edhe të armatosur me armë për të sulmuar objektivat tokësore. Helikopterët e specializuar ushtarakë synojnë të kryejnë misione specifike. Shembuj të helikopterëve të specializuar ushtarakë janë helikopterët sulmues, helikopterë vëzhgimi dhe helikopterë të luftës kundër nëndetëseve.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]