Helikopteri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bell 205 — helikopter amerikan
Filmi pa zë i një fluturimi testues të helikopterit të Pescara-s, 1922.

Helikopteri është një lloj mjeti rrotullues në të cilin ngritja dhe shtytja furnizohen nga rotorë që rrotullohen horizontalisht. Kjo lejon që helikopteri të ngrihet dhe të ulet vertikalisht, të rri pezull dhe të fluturojë përpara, prapa dhe anash. Këto atribute lejojnë që helikopterët të përdoren në zona të mbipopulluara ose të izoluara ku avionët me krahë fiks dhe shumë forma të avionëve STOL (Shkurtim dhe Ulje e Shkurtër) ose STOVL (Ngritje e Shkurtër dhe Ulje Vertikale) nuk mund të performojnë pa një pistë.

Në vitin 1942, Sikorsky R-4 u bë helikopteri i parë që arriti prodhimin në shkallë të plotë.[1]

Edhe pse shumica e modeleve të mëparshme përdorën më shumë se një rotor kryesor, konfigurimi i një rotori kryesor të vetëm i shoqëruar nga një rotor vertikal i bishtit kundër rrotullimit (d.m.th. një kopter, që nuk duhet ngatërruar me monokopterin me një teh) është bërë konfigurimi më i zakonshëm i helikopterit. Megjithatë, helikopterët (bikopterë) me rotorë dy-kryesorë, në konfigurimin e rotorëve tandem ose tërthor, ndonjëherë përdoren për shkak të kapacitetit të tyre më të madh të ngarkesës sesa modeli i monorotorit, dhe helikopterët me rotor koaksial, tiltrotor dhe helikopterë të përbërë po fluturojnë gjithashtu sot. Helikopterët Quadrotor (quadcopters) u krijuan si pionier që në vitin 1907 në Francë, dhe së bashku me llojet e tjera të multikopterëve, janë zhvilluar kryesisht për aplikime të specializuara si dronët.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hirschberg, Michael J. and David K. Dailey, "Sikorsky" Arkivuar 18 dhjetor 2007 tek Wayback Machine. US and Russian Helicopter Development in the 20th Century, American Helicopter Society, International. 7 July 2000.