Bell UH-1 Iroquois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
UH-1H Huey (Bell 205) me regjistrim G-HUEY - Fly Navy 2017.
UH-1 Iroquois
TypeHelikopter shumerolesh
Place of originSHBA
Service history
In service1961
Used byForcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë
Ushtria e SHBA
Ushtria Australiane etj.
Production history
DesignerBell Helicopter
Designed1956
ManufacturerBell Helicopter
Produced1956-1986
No. built>16,000
VariantsUH-1N Twin Huey
Bell 204/205
Bell 212

Bell UH-1 Iroquois (Huey) është një helikopter ushtarak i projektuar dhe prodhuar nga kompania amerikane e hapësirës ajrore Bell Helicopter. Është anëtari i parë i familjes ikonike Huey, si dhe helikopteri i parë me turbinë në shërbim me Forcat e Armatosura të Shteteve të Bashkuara.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bell UH-1 Iroquois", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-01, marrë më 2022-12-23