Forcat e Armatosura Ruse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblemi
Barjaku

Forcat e Armatosura të Federatës Ruse (rusisht: Вооружённые Си́лы Росси́йской Федера́ции, Vooruzhonnije Síly Rossíyskoj Federátsii), janë forcat ushtarakeRusisë.

Për sa i përket personelit në detyrë aktive, ata janë forca e dyte më e madhe ushtarake në botë, me 250.000[1] personel rezervë. Degët e saj përbëhen nga Forcat Tokësore, Marina dhe Forcat Hapësinore Ajrore, si dhe nga tre armë të pavarura të shërbimit: Forcat Strategjike të Raketave, Forcat Ajrore dhe Forcat e Operacioneve Speciale.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Global Firepower - 2022 World Military Strength Rankings". www.globalfirepower.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-12-14.