Jump to content

Presidenti i Rusisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Standardi presidencial.

Presidenti i Federatës Ruse (Rusisht: Prezident Rossiyskoy Federatsii) është kreu i shtetitRusisë; Presidenti drejton degën ekzekutive të qeverisë qendrore të Rusisë dhe është komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura Ruse. Është zyra më e lartë në Rusi.

Mishërimi modern i zyrës doli nga presidenti i Republikës Socialiste Federative Sovjetike Ruse (RSFSR). Në vitin 1991, Boris Yeltsin u zgjodh president i RSFSR-së, duke u bërë anëtari i parë jokomunist i Partisë që u zgjodh në një rol të madh politik sovjetik. Ai luajti një rol vendimtar në shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik, i cili pa transformimin e RSFSR-së në Federatën Ruse. Pas një sërë skandalesh dhe dyshimesh për udhëheqjen e tij, dhuna shpërtheu në të gjithë Moskën në krizën kushtetuese ruse të vitit 1993. Si rezultat, një kushtetutë e re u zbatua dhe Kushtetuta ruse e vitit 1993 mbetet në fuqi sot. Kushtetuta e përcakton Rusinë si një sistem gjysmë-presidencial që ndan presidentin e Rusisë nga qeveria ruse e cila ushtron pushtetin ekzekutiv.[1]

Në të gjitha rastet kur presidenti i Federatës Ruse nuk është në gjendje të përmbushë detyrat e tij, këto detyra i delegohen përkohësisht Kryeministrit të Rusisë, i cili bëhet ushtrues detyre i presidentit të Rusisë.[2]

Kompetencat e presidencës përfshijnë: ekzekutimin e ligjit federal, emërimin e ministrave federalë dhe anëtarëve të gjyqësorit, dhe negocimin e traktateve me fuqitë e huaja. Presidenti ka gjithashtu kompetencën për të dhënë falje federale dhe pushime, si dhe për të mbledhur dhe shtyrë Asamblenë Federale në rrethana të jashtëzakonshme. Presidenti emëron gjithashtu kryeministrin që drejton politikën e brendshme të Federatës Ruse përkrah presidentit.

Presidenti zgjidhet drejtpërdrejt përmes votimit popullor për një mandat 6 vjeçar. Më parë, Kushtetuta përcaktoi kufirin e mandatit për presidencën, duke kufizuar funksionarin për të shërbyer jo më shumë se dy mandate. Megjithatë, ky kufizim që atëherë është rishikuar në një pjesë të madhe për shkak të ndryshimeve kushtetuese që u ratifikuan në vitin 2020. Një nga amendamentet e miratuar rivendosi kushtet e Vladimir Putinit dhe Dmitry Medvedev, duke lejuar që secili të shërbejë si president për 2 mandate të plota, pavarësisht nga mandatet e tyre të mëparshme. Gjithsej, 3 individë kanë shërbyer 4 presidenca që përfshijnë 6 mandate të plota. Në maj 2012, Vladimir Putin u bë presidenti i 4-të; ai u rizgjodh në mars 2018 dhe u inaugurua në maj për një mandat 6 vjeçar. Ai do të ketë të drejtë për rizgjedhje në vitin 2024.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ I.E. Kozlova and O. E. Kutafin, Konstitutsionnoe Pravo Rossii (Constitutional Law of Russia) (4th ed, 2006) p. 383
  2. ^ "Конституция Российской Федерации". Eng.constitution.kremlin.ru. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2013. Marrë më 3 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)