Jump to content

Kryeministri i Rusisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Qeverisë së Rusisë.

Kryetari i qeverisë së Federatës Ruse, i njohur gjithashtu joformalisht si kryeministër, është kreu i qeverisëRusisë. Megjithëse posti daton në vitin 1905, forma e tij aktuale u krijua më 12 dhjetor 1993 pas prezantimit të një kushtetute të re.

Për shkak të rolit qendror të presidentit të Rusisë në sistemin politik, aktivitetet e degës ekzekutive (përfshirë kryeministrin) ndikohen ndjeshëm nga kreu i shtetit (për shembull, është presidenti ai që emëron dhe shkarkon kryeministrin dhe anëtarët e tjerë të qeverisë; presidenti mund të kryesojë mbledhjet e kabinetit dhe t'i japë urdhra të detyrueshëm kryeministrit të qeverisë dhe çdo anëtar tjetër të qeverisë). Përdorimi i termit kryeministër është rreptësisht informal dhe nuk përdoret kurrë në kushtetutë.

Mikhail Mishustin është kryeministri aktual. Ai u emërua më 16 janar 2020 pasi Dmitry Medvedev dhe pjesa tjetër e qeverisë dhanë dorëheqjen një ditë më parë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]