Mihail Mishustin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Mikhail Mishustin)
Jump to navigation Jump to search
Mikhail Mishustin
Skeda:Mikhail Mishustin FNS Portrait (cropped).jpg
Kryeministër i Rusisë
Në detyrë
Assumed office
16 janar 2020
President Vladimir Putin
Pasardhësi Dmitry Medvedev
Drejtor i Shërbimit Federal të Taksave
In office
6 prill 2010 – 16 janar 2020
President Dmitry Medvedev
Vladimir Putin
Pasardhësi Mikhail Mokretsov
Pasuar nga Daniil Yegorov
Detaje personale
Lindi
Mikhail Vladimirovich Mishustin

3 mars 1966
Lobnya, Republika Socialiste Federale Sovjetike e Rusisë, Bashkimi Sovjetik
Nacionaliteti Rus
Partia politike I pavarur
Fëmijë 3
Alma mater STANKIN

Mikhail Vladimirovich Mishustin (Rusisht: Михаил Владимирович Мишустин; i lindur më 3 mars 1966) është një ekonomist dhe politikan rus që shërben si Kryeministër i Rusisë që nga viti 2020. Ai më parë ka shërbyer si Drejtor i Shërbimit Federal të Taksave nga 2010 deri më 2020.

Ai u emërua për Kryeministrin e Federatës Ruse nga Presidenti Vladimir Putin më 15 janar 2020, pas dorëheqjes së Dmitry Medvedev .[1] Seancat dëgjimore për emërimin e tij u mbajtën në Dumën e Shtetit më 16 janar, dhe ai u konfirmua në zyrë atë ditë.[2]

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shefi i Shërbimit Federal të Taksave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryeministër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mishustin në seancën e tij konfirmuese në Dumën e Shtetit më 16 janar 2020

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Mikhail Mokretsov
Drejtor i Shërbimit Federal të Taksave
2010–2020
Pasardhësi 
Daniil Yegorov
Parardhësi 
Dmitry Medvedev
Kryeministër i Rusisë
2020–akoma

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Путин предложил главе ФНС Михаилу Мишустину пост премьера". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 15 janar 2020.
  2. ^ Litvinova, Daria (16 janar 2020). "Russia's new PM a career bureaucrat with no political aims". Associated Press. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 16 janar 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]