Dmitri Medvedev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dmitri Medvedevi
Дмитрий Медведев
Дмитрий Медведев (09-06-2021) (cropped).jpg
Presidenti i Rusisë
Në zyrë
7 maj 2008 – 7 maj 2012
KryeministërVladimir Putini
PasardhësiVladimir Putini
Pasuar ngaVladimir Putini
Zëvendës Kryetar i Këshillit të Sigurimit
Në detyrë
Assumed office
16 janar 2020
PasardhësiZyra u themelua
Kryeministri i Rusisë
Në zyrë
8 maj 2012 – 16 janar 2020
PresidentVladimir Putini
Zëvendës të ParëViktor Zubkov
Igor Shuvalov
Anton Siluanov
PasardhësiVladimir Putini
Pasuar ngaMihail Mishustin
Kryetar i Këshillit të Ministrave të Shtet bashkimit
Në zyrë
18 korrik 2012 – 16 janar 2020
PasardhësiVladimir Putin
Pasuar ngaMihail Mishustin
Kryetar i Rusisë së Bashkuar
Në detyrë
Assumed office
30 maj 2012
PasardhësiVladimir Putini
Zëvendës të Parë të Kryeministrit të Rusisë
Në zyrë
14 nëntor 2005 – 12 maj 2008
Shërbeu me Sergej Ivanov
KryeministërMihail Fradkov
Viktor Zubkov
PasardhësiMihail Kasjanov
Pasuar ngaViktor Zubkov
Igor Shuvalov
Të dhënat vetjake
Lindur më
Dmitri Anatoljeviç Medvedev

14 shtator 1965
Leningrad, Bashkimi Sovjetik (tani Shën Petersburgu, Rusia)
Partia politike party Komuniste (para vitit 1991)
I pavarur (1991–2011)
Rusia e Bashkuar (2011–duke vazhduar)
Bashkëshortja/etSvetlana Linnik (m.1993)
Fëmijët1
EducationUniversiteti Shtetëror i Leningradit
Signature
Faqja zyrtareOfficial website

Dmitrij Anatoljeviç Medvedievi (Дми́трий Анато́льевич Медве́дев; lindi më 14 shtator 1965) është një politikan rus që shërben si Zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë që nga viti 2020.[1] Medvediev shërbeu si President i Rusisë nga viti 2008 deri më 2012 dhe pastaj si Kryeministër nga viti 2012 deri më 2020.[2]

Si president, agjenda kryesore e Medvediev ishte një program i gjerë modernizimi, që synonte modernizimin e ekonomisë dhe shoqërisë ruse dhe pakësimin e mbështetjes së vendit në naftë dhe gaz.

Ai shërbeu për një mandat të vetëm në detyrë dhe u pasua nga Vladimir Putinzgjedhjet e vitit 2012. Medvediev u emërua më pas nga Putini si Kryeministër. Ai dha dorëheqjen si kryeministër së bashku me pjesën tjetër të qeverisë më 15 janar 2020 për të lejuar presidentin Putin të bënte ndryshime të mëdha kushtetuese; ai u pasua nga Mihail Mishustin më 16 janar 2020. Të njëjtën ditë, Putini emëroi Medvediev në zyrën e re të nënkryetarit të Këshillit të Sigurimit.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Security Council structure". en.kremlin.ru/ (në anglisht). Marrë më 24 janar 2020.
  2. ^ "Medvedev Announces Russian Government's Resignation". RadioFreeEurope/RadioLiberty (në anglisht). Marrë më 15 janar 2020.
  3. ^ "Подписан Указ о Заместителе Председателя Совета Безопасности Российской Федерации: Владимир Путин подписал Указ "О Заместителе Председателя Совета Безопасности Российской Федерации"" (në rusisht). kremlin.ru. 16 janar 2020. Marrë më 17 janar 2020.