Jump to content

Maia Sandu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maia Sandu
Sandu në vitin 2024
Presidente e Moldavisë
Do marrë detyrën
23 dhjetor 2020
Duke pasuarIgor Dodon
Kryeministrja e 13-të e Moldavisë
Në detyrë
8 qershor 2019 – 14 nëntor 2019
PresidentiIgor Dodon
Paraprirë ngaPavel Filip
Pasuar ngaIon Chicu
Anëtare e Parlamentit të Moldavisë
Në detyrë
24 shkurt 2019 – 8 korrik 2019
Pasuar ngaGalina Sajin
Në detyrë
30 nëntor 2014 – 18 shkurt 2015
Pasuar ngaPetru Știrbate
Ministre e Arsimit e Moldavisë
Në detyrë
24 korrik 2012 – 30 korrik 2015
PresidentiNicolae Timofti
KryeministriVladimir Filat
Iurie Leancă
Chiril Gaburici
Natalia Gherman (në detyrë)
Paraprirë ngaMihail Șleahtițchi
Pasuar ngaCorina Fusu
Të dhëna vetjake
U lind më
Maia Grigoryevna Sandu

(1972-05-24) 24 maj 1972 (52 vjeç)
Risipeni, Fălești District, RSS e Moldavisë, Bashkimi Sovjetik
Kombësia
 • Moldovia
 • Rumania[1]
Partia politikeLiberal Democratic Party of Moldova (2012–2015)
Action and Solidarity Party (2016–sot)
ArsimimiAcademy of Economic Studies of Moldova
Academy of Public Administration
Harvard University

Maia Sandu (lindur më 24 maj 1972) është një politikane moldave dhe presidente e zgjedhur e Moldavisë. Ajo është udhëheqësja aktuale e Partisë së Veprimit dhe Solidaritetit (PAS) dhe ish Kryeministre e Moldavisë nga 8 qershor 2019 deri më 14 nëntor 2019.[2] Më 12 nëntor 2019, qeveria e Sandu ra pas një votimi mosbesimi, me 63 (deputetë nga PSRM dhe PDM) nga 101 deputetë që votuan për mocionin e paraqitur nga PSRM.[3]

Sandu ishte Ministre e Arsimit nga 2012 në 2015 dhe anëtare i Parlamentit të Moldavisë nga 2014 në 2015, dhe përsëri në 2019.[4][5][6] Ajo u zgjodh si kandidatja e përbashkët e partive pro-evropiane PPDA dhe PAS për President të Moldavisë në zgjedhjet 2016. Sidoqoftë, ajo u mund në balotazhin pasues nga kandidati pro-rus i PSRM, Igor Dodon, duke humbur votën e popullit me një diferencë prej 48% në 52%. Në një revansh midis Dodon dhe Sandu në zgjedhjet e vitit 2020, ajo fitoi balotazhin pasues, me 58% në 42%. Ajo do të jetë presidentja e parë femër e Moldavisë e zgjedhur nga vota popullore.[7]

Jeta e hershme dhe karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sandu lindi më 24 maj 1972 në Risipeni, Fălești, në BRSS, Republika Socialiste Sovjetike e Moldavisë. Nga 1989 në 1994, ajo u diplomua për menaxhim në Akademinë e Studimeve Ekonomike të Moldavisë (ASEM). Nga 1995 në 1998, ajo u diplomua në marrëdhëniet ndërkombëtare në Akademinë e Administratës Publike (AAP) në Chișinău . Në vitin 2010, ajo u diplomua nga Shkolla e Qeverisë John F. Kennedy në Universitetin e Harvardit . Sandu flet rusisht, spanjisht dhe anglisht përveç rumanishtes së saj amtare.

Nga 2010 në 2012, Sandu punoi si Këshilltare e Drejtorit Ekzekutiv në Bankën BotëroreUashington, DC.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 2012 në 2015 ajo shërbeu si Ministre e Arsimit e Moldavisë. Ajo u konsiderua më 23 korrik 2015 nga Partia Liberal Demokratike si një e nominuar për të qenë Kryeministri i ardhshëm i Moldavisë, duke pasuar Natalia Gherman dhe Chiril Gaburici.[8]

Sandu në një takim me Ovidiu Raețchi në janar 2016

Një ditë pasi u propozua nga një koalicion i rinovuar pro-evropian, Sandu vendosi largimin e Shefit të Bankës Kombëtare të Moldavisë, Dorin Drăguțanu dhe Prokurorit të Shtetit Corneliu Gurin si kushte për pranimin e saj të zyrës.[9] Në fund të fundit, Valeriu Streleț u emërua mbi Sandu nga Presidenti i Moldavisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Botnarenco, Iurii (10 nëntor 2016). "Alegeri Republica Moldova. Maia Sandu: Am cetăţenia română! Dodon: Interesele cărei ţări veţi apăra?" (në rumanisht). Adevărul. Marrë më 10 nëntor 2020.
 2. ^ "Maia Sandu este noul prim-ministru al Republicii Moldova". protv.md (në rumanisht). 8 qershor 2019.
 3. ^ "Moldova's fledgling government felled by no-confidence vote". Reuters (në anglisht). 12 nëntor 2019.
 4. ^ "Confirmarea rezultatelor alegerilor parlamentare din 24 februarie 2019 şi validarea mandatelor de deputat de către Curtea Constituţională pentru Parlamentul de legislatura a X-a". constcourt.md (në rumanisht). 9 mars 2019.
 5. ^ "Maia Sandu a preluat atribuţiile funcţiei de ministru al Educaţiei". timpul.md (në rumanisht). 26 korrik 2012.
 6. ^ "Maia Sandu și-a dat demisia din funcția de deputat". europalibera.org (në rumanisht). 8 korrik 2019.
 7. ^ "Maia Sandu, aleasă președinte al Republicii Moldova. Victorie detașată în fața prorusului Dodon, la peste 15 puncte procentuale". G4Media.ro (në rumanisht). 16 nëntor 2020.
 8. ^ "Ex-World Bank economist set to become prime minister in Moldova" (në anglisht). www.dw.com/en. Marrë më 24 korrik 2015.
 9. ^ "Moldova PM nominee pushes tough demands for taking top job" (në anglisht). www.reuters.com/. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2015. Marrë më 25 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Pavel Filip
Kryeministre e Moldavisë
2019
Pasardhësi 
Ion Chicu