Kishinau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kishinau
Moldavisht : Chișinău
Qytet
noform
Portat e Kishinaut, në hyrje të qytetit kur vjen për nga aeroporti
Vendndodhja
Kishinau is located in Moldavia
Kishinau
Kishinau

Koordinatat: 47°0′38.52″N 28°52′7.32″E / 47.0107000°N 28.8687000°E / 47.0107000; 28.8687000

Administrimi
Shteti Flamuri Moldavia
Bashkia Kishinau
Kryetari i Bashkisë Dorin Chirtoaca, që prej vitit 2007
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 120 km2
 •  aglomerati 635 km2
Lartësia 85 m (m.n.d.)
Popullsia 664,700 banorë
 •  aglomerati 789,500 banorë
Dendësia 5,539 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1436
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal MD-20xx
Prefiksi +373 22
Aeroporti Aeroportul Internaţional Chișinău IATA: KIV – ICAO: LUKK (13 km larg qytetit)
Targa С XX nnn, К XX nnn
Koordinatat 47° 0′ 38.52″ Veri

28° 52′ 7.32″ Lindje

Faqja Zyrtare www.chisinau.md

Kishinau (Moldavisht: Chișinău) është kryeqyteti i Moldavisë. Ka një popullsim prej 647.513 banorësh (2005). Po ashtu eshte qyteti me i populluar i vendit, qyteti me i zhvilluar ekonomikisht i vendit dhe nje prej qendrave me te zhvilluara industriale.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Kishinau – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
Flag of Moldova Njësitë territoriale në Moldavi Flag of Moldova
Raionul
Anenii Noi | Basarabeasca | Briceni | Cahul | Cantemir | Călăraşi | Căuşeni | Cimişlia | Criuleni | Donduşeni | Drochia | Dubăsari | Edineţ | Faleşti | Floreşti | Glodeni | Hînceşti | Ialoveni | Leova | Nisporeni | Ocniţa | Orhei | Rezina | Rîşcani | Sîngerei | Soroca | Străşeni | Şoldăneşti | Ştefan Vodă | Taraclia | Teleneşti | Ungheni
Komuna
Chişinău | Bălţi | Bender
Regjione autonome
Găgăuzia | Stînga Nistrului (de juro)