Municipiul Chișinău

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Municipiul Chişinău)

Municipiul Chișinău është njësi administrative (komunë - municipiul) në Moldavi, në kufi me Rumaninë. Kryeqytet i rajonit është Chişinău. Komuna më 1 janar 2005 ka pasur 806,700 banorë.

Në përbërjen e komunës hyjnë disa qytete, si:

dhe pjesë tjera ruale (katunde).

Flag of Moldova Njësitë territoriale në Moldavi Flag of Moldova
Raionul
Anenii Noi | Basarabeasca | Briceni | Cahul | Cantemir | Călăraşi | Căuşeni | Cimişlia | Criuleni | Donduşeni | Drochia | Dubăsari | Edineţ | Faleşti | Floreşti | Glodeni | Hînceşti | Ialoveni | Leova | Nisporeni | Ocniţa | Orhei | Rezina | Rîşcani | Sîngerei | Soroca | Străşeni | Şoldăneşti | Ştefan Vodă | Taraclia | Teleneşti | Ungheni
Komuna
Chişinău | Bălţi | Bender
Regjione autonome
Găgăuzia | Stînga Nistrului (de juro)