Raionul Cimişlia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Raionul Cimişlia është rajon në jug të Moldavisë. Më 1 janar 2011, Raionul Cimişlia ka pasur 61,700 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raionul Cimişlia kufizohet me Raionul Hînceşti dhe Raionul Ialoveni në veri, me Raionul Căuşeni në lindje dhe me Gagauzia, Raionul Basarabeasca në jug. Pjesa veriore e rajonit është e pjerrët ku pllaja e Moldavisë qendrore rritet deri në 250 metra. Lartësia në pjesën tjetër të rajonit rritet nga 50 deri në 200 metra.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raionul Cimişlia ka klimë kontinetiale ku gjatë vitit temperatura mesatare është 10–10.5 °C. Temperatura mesatare në korrik është 22–23 °C dhe −4 °C në janar. Shpjetësia mesatare e erës është 2-5 metra në sekondë.

Flag of Moldova Njësitë territoriale në Moldavi Flag of Moldova
Raionul
Anenii Noi | Basarabeasca | Briceni | Cahul | Cantemir | Călăraşi | Căuşeni | Cimişlia | Criuleni | Donduşeni | Drochia | Dubăsari | Edineţ | Faleşti | Floreşti | Glodeni | Hînceşti | Ialoveni | Leova | Nisporeni | Ocniţa | Orhei | Rezina | Rîşcani | Sîngerei | Soroca | Străşeni | Şoldăneşti | Ştefan Vodă | Taraclia | Teleneşti | Ungheni
Komuna
Chişinău | Bălţi | Bender
Regjione autonome
Găgăuzia | Stînga Nistrului (de juro)