Valeta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Valeta
mt : Il-Belt Valletta
Qytet dhe këshill lokal
Njohur si Il-Belt (Qyteti)
Motoja Città Umilissima
noform
Stema_figura
Stema e Valetës
Flag of Valletta, Malta.svg
Flamuri i Valetës
Vendndodhja
Valeta is located in Malta
Valeta
Valeta

Koordinatat: 35°53′52″N 14°30′45″E / 35.89778°N 14.51250°E / 35.89778; 14.51250

Administrimi
Shteti Flamuri Malta
Kryetari i Bashkisë Alexiei Dingli
Partia Partia Nacionaliste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 0.8 km2
Lartësia 56 m (m.n.d.)
Popullsia 6,098 banorë
Dendësia 7,600 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Belti (m), Beltija (f), Beltin (sh)
Kodi Postal VLT
Prefiksi 356
Koordinatat 35° 53′ 52″ Veri

14° 30′ 45″ Lindje

Faqja Zyrtare www.cityofvalletta.org

Valeta (Valletta) është kryeqyteti i Maltës.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Valeta – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale