Jump to content

Bratisllava

Coordinates: 48°08′38″N 17°06′35″E / 48.14389°N 17.10972°E / 48.14389; 17.10972
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bratisllava
Kolazh nga Bratisllava
Kolazh nga Bratisllava
Flamuri i Bratisllava
Stema Bratisllava
Nofkat: 
Bukuria në Danub, qyteti i vogël i madh
Bratisllava is located in Earth
Bratisllava (Earth)
Koordinatat: 48°08′38″N 17°06′35″E / 48.14389°N 17.10972°E / 48.14389; 17.10972
ShtetiSllovakia Sllovakia
RajoniBratisllava
U përmend për herë të parë907
Qeveria
 • KryetariMatúš Vallo
Sipërfaqja
 • Capital city367,584 km2 (141,925 sq mi)
 • Sipërfaqe urbane
853,15 km2 (329,40 sq mi)
 • Metro
2.053 km2 (792,66 sq mi)
Lartësia mbidetare
134 m (440 ft)
Popullsia
 (2020-12-31[1])
 • Capital city633.806
 • Dendësia1.700/km2 (4.500/sq mi)
 • Metro
659.598
 • Dendësia metro321/km2 (830/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodi postar
8XX XX
Prefiksi421 2
Targat e automjeteveBA, BL, BT
PBR (Metro)[2]2018
 – Gjithsej€25 miliardë
 – Per capita€38,800
Faqja zyrtarewww.bratislava.sk/

Bratisllava (Gjermanisht: Pressburg; Hungarisht: Pozsony) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Sllovakisë. Zyrtarisht, popullsia e qytetit është rreth 440,000; megjithatë, vlerësohet të jetë më shumë se 660,000 - afërsisht 150% e shifrave zyrtare. Bratisllava është në Sllovakinë jugperëndimore në këmbët e Little Carpathians, duke zënë të dy brigjet e lumit Danub dhe bregun e majtë të lumit Morava. Në kufi me Austrinë dhe Hungarinë, është i vetmi kryeqytet kombëtar që kufizohet me dy shtete sovrane.

Historia e qytetit është ndikuar nga njerëz të shumë kombeve dhe feve, duke përfshirë austriakët, bullgarët, kroatët, çekët, gjermanët, hungarezët, hebrenjtë, serbët dhe sllovakët. Ishte vendi i kurorëzimit dhe qendra legjislative dhe kryeqyteti i Mbretërisë së Hungarisë nga viti 1536 deri më 1783. Shumica e asambleve të parlamentit hungarez u mbajtën këtu nga shekulli i 17-të deri në epokën e reformës hungareze, dhe qyteti ka qenë shtëpia e shumë figurave historike hungareze, gjermane dhe sllovake.

Sot Bratisllava është qendra politike, kulturore dhe ekonomike e Sllovakisë. Është selia e presidentit, parlamentit dhe ekzekutivit sllovak. Ka disa universitete dhe shumë muze, teatro, galeri dhe institucione të tjera kulturore dhe arsimore.[3] Shumë nga bizneset e mëdha dhe institucionet financiare të Sllovakisë kanë selinë atje.

Në vitin 2017, Bratisllava u rendit si rajoni i tretë më i pasur i Bashkimit Evropian për nga PBB për frymë (pas Hamburgut dhe Qytetit të Luksemburgut). Bratisllava pranon rreth 1 milion turistë çdo vit.[4]

Shiko edhe këtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Population and migration" (në sllovakisht). Statistical Office of the Slovak Republic. Marrë më 2020-12-21.
  2. ^ Eurostat (5 mars 2020). "Regional GDP per capita ranged from 30% to 263% of the EU average in 2018" (in en). Press release. https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/10474907/1-05032020-AP-EN.pdf. Retrieved 27 gusht 2021. 
  3. ^ "Brochure – Welcome to Bratislava" (në anglisht). City of Bratislava. 2006. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 mars 2007. Marrë më 25 prill 2007.
  4. ^ a.s, Petit Press (2016-12-06). "Bratislava reports increase in visitors". spectator.sme.sk (në anglisht). Marrë më 2019-01-09.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Bratisllava – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale