Luksemburgu (qyteti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Coordinates: 49°36′38″N 6°07′58″E / 49.6106°N 6.1328°E / 49.6106; 6.1328

Luksemburgu
Luxemburg.jpg
Official seal of {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total78,329
Websitewww.luxembourg-ville.lu

Luksemburgu është kryeqyteti i shtetit me të njëjtin emër, Luksemburgut.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luksemburgu (Luksemburgase: Lëtzebuerg), i njohur zakonisht si qyteti i Luksemburgut (për të dalluar nga shteti), është kryeqyteti i Dukatit të Madh të Luksemburgut dhe qyteti më i madh në vend me pak më shumë se 115,000 banorë. Ai është quajtur sot "Zemra e gjelbër e Evropës", për shkak të gjelbërimit të tij dhe faktin se në Luksemburg ndodhet një nga tre selitë e Bashkimit Evropian. Ai është gjithashtu qendra e pestë financiare në Kontinent. Luksemburgu ka qenë Kryeqyteti Evropian i Kulturës dy herë: në vitin 1995 dhe 2007.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]