Luftërat Napoleonike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luftërat Napoleonike
AusterlitzWaterloo
Lartë:Beteja e Austerlitz
Poshtë:Beteja e Waterloo
Data18 maj 1803 - 20 nëntor 1815
Vendodhja
Pasoja Napoleoni humb
Kongresi i Vjenës

Luftërat Napoleonike (18 maj 1803 - 20 nëntor 1815) ishin një seri konflikesh të mëdha që i binin Perandorisë Franceze dhe aleatëve të saj, të udhëhequr nga Napoleon Bonaparti, kundër një grupi të luhatshëm të fuqive evropiane të formuara në koalicione të ndryshme, të financuara dhe të udhëhequra zakonisht nga Mbretëria e Bashkuar. Luftërat rrodhën nga mosmarrëveshjet e pazgjidhura të lidhura me revolucionin francez dhe konfliktin e tij rezultues. Luftërat shpesh kategorizohen në pesë konflikte, secila quhet pas koalicionit që luftoi Napoleonin: Koalicioni i Tretë (1805), i Katërt (1806–07), i Pesti (1809), i Gjashti (1813) dhe i Shtati (1815 ).

Napoleoni, pasi u ngjit në Konsullin e Parë të Francës më 1799, kishte trashëguar një republikë kaotike; ai më pas krijoi një shtet me financa të qëndrueshme, një burokraci të fortë dhe një ushtri të stërvitur mirë. Në vitin 1805, Austria dhe Rusia filluan Koalicionin e Tretë dhe zhvilluan luftë kundër Francës. Si përgjigje, Napoleoni mposhti ushtrinë aleate ruso-austriake në Austerlitz në dhjetor 1805, e cila konsiderohet fitorja e tij më e madhe. Në det, britanikët mposhtën ashpër marinën e përbashkët franko-spanjolle në Betejën e Trafalgarit më 21 tetor 1805. Kjo fitore siguroi kontrollin britanik të deteve dhe parandaloi pushtimin e vetë Britanisë. I shqetësuar për rritjen e fuqisë franceze, Prusia drejtoi krijimin e Koalicionit të Katërt me Rusinë, Saksoninë dhe Suedinë, dhe rifillimin e luftës në tetor 1806. Napoleoni shpejt mposhti Prusët në Jena dhe Rusët në Friedland, duke sjellë një paqe të shqetësuar në kontinent. Paqja dështoi, megjithëse, kur shpërtheu lufta më 1809, kur Koalicioni i Pestë i përgatitur keq, i udhëhequr nga Austri, u mund shpejt në Wagram.

Duke shpresuar të izolojë Britaninë ekonomikisht, Napoleoni nisi një pushtim të Portugalisë, i vetmi aleat i mbetur britanik në Evropën kontinentale. Pasi pushtoi Lisbonën në nëntor 1807, dhe me pjesën më të madhe të trupave franceze të pranishëm në Spanjë, Napoleoni shfrytëzoi mundësinë për t'u kthyer kundër ish-aleatit të tij, depozitoi familjen mbretëruese spanjolle Bourbon dhe shpalli vëllain e tij Mbretin e Spanjës më 1808 si Joseph I. Spanjoll dhe portugezi u rebelua me mbështetjen e Britanisë dhe dëboi francezët nga Iberia më 1814 pas gjashtë vjet luftimesh.

Në të njëjtën kohë, Rusia, pa dashur të bartte pasoja ekonomike të tregtisë së zvogëluar, shkelte në mënyrë rutinore sistemin kontinental, duke e tërhequr Napoleonin të niste një pushtim masiv të Rusisë në vitin 1812. Fushata që rezultoi përfundoi me shpërbërjen dhe tërheqjen katastrofike të Grande Armée Franceze.

Të inkurajuar nga humbja, Prusia, Austria dhe Rusia formuan Koalicionin e Gjashtë dhe filluan një fushatë të re kundër Francës, duke mposhtur me vendosmëri Napoleonin në Lajpcig në tetor 1813 pas disa angazhimeve jo-përfshirëse. Aleatët atëherë pushtuan Francën nga lindja, ndërsa Lufta Gadishullore u derdh në Francën jugperëndimore. Trupat e koalicionit kapën Parisin në fund të marsit 1814 dhe e detyruan Napoleonin të abdikonte në fillim të prillit. Ai u internua në ishullin Elba dhe Bourbonët u rivendosën në pushtet. Sidoqoftë, Napoleoni shpëtoi në shkurt 1815 dhe rimori kontrollin mbi Francën. Aleatët u përgjigjën me Koalicionin e Shtatë, duke mposhtur Napoleonin përgjithmonë në Waterloo në qershor 1815 dhe duke e internuar atë në Shën Elena, ku vdiq gjashtë vjet më vonë.

Kongresi i Vjenës shkatërroi kufijtë e Evropës dhe solli një periudhë paqeje relative. Luftërat kishin pasoja të thella në historinë globale, përfshirë përhapjen e nacionalizmit dhe liberalizmit, ngritjen e Perandorisë Britanike si fuqinë më të madhe të botës, shfaqjen e lëvizjeve të pavarësisëAmerikën Latine dhe rrëzimin e mëvonshëm të Perandorisë Spanjolle, riorganizimin themelor të gjermanishtes dhe territoret italiane në shtete më të mëdha, dhe vendosja e metodave rrënjësisht të reja për kryerjen e luftës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]