Perandoria Britanike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Perandoria Britanike në kulmin e saj më 1921

Kjo perandori perbente dominionet, kolonite, protektaratet, mandatet dhe teritore te tjera, te cilat ishin nen administrimin dhe sundimin e Mbretrise se bashkuar. Origjinen e saj ishte nga posedimet mbidetare dhe pikat tregtare te formuara nga Anglia prej shekujve te 16 dhe te 18. Ne kulmin e saj, kishte qene perandoria ma e madhja ne histori, dhe per me shume se nje shekull kishte qene superfuqija boterore e botes.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perandoria e pare Britaneze (shk.16-et - 18-et)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perandoria e dyte Britaneze (shk.18-et - 19-et)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Britania Imperiste (shk.19 -et - 20-et)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta e pare boterore (shk.20-et)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Britania fituese e luftes se dyte boterore

Zvogelimi dhe dekolonizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Legasia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]