Perandoria Gjermane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Deutsches Reich
Flag of Perandoria Gjermane
Flamuri
Coat of arms e Perandoria Gjermane
Stema
Himni: Heil dir im Siegerkranz (zyrtare)
Die Wacht am Rhein (jo-zyrtare)
KryeqytetiBerlini
Gjuhët zyrtareGjermanisht
Qeveria
Lloji i qeverisjesFederal, sistem parlamentar, monarki kushtetuese
Popullsia
• Përllogaritje
64,925,993
Të dhëna të tjera

Perandoria Gjermane (Gjermanisht: Deutsches Reich) ose Shteti perandorak i Gjermanisë (Gjermanisht: Deutsches Kaiserreich) ishte shteti i kombit gjerman[2] që ekzistonte që nga bashkimi i Gjermanisë në vitin 1871 deri në abdikimin e perandorit Wilhelm II më 1918.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u themelua më 1 janar 1871 kur shtetet gjermane të jugut, përveç Austrisë, u bashkuan me Konfederatën e Gjermanisë së Veriut dhe kushtetuta e re hyri në fuqi duke ndryshuar emrin e shtetit federal në Perandorinë Gjermane dhe futi titullin e Perandorit gjerman për William I, Mbreti i Prusisë nga Shtëpia e Hohenzollern.[3] Berlini mbeti kryeqyteti i saj dhe Bismarck, Ministër-President i Prusisë u bë Kancelar, kreu i qeverisë. Ndërsa ndodhin këto ngjarje, Konfederata e Gjermanisë së Veriut e udhëhequr nga Prusia dhe aleatët e saj jugorë gjermanë ishin ende të angazhuar në Luftën Franko-Prusiane.

Perandoria Gjermane përbëhej nga 26 shtete, shumica prej tyre qeveriseshin nga familje mbretërore. Ato përfshinin katër mbretëri, gjashtë dukate madhështore, pesë dukate (gjashtë para vitit 1876), shtatë principata, tre qytete të lira Hanseatike dhe një territor perandorak. Megjithëse Prusia ishte një nga disa mbretëri në mbretëri, ajo përmbante rreth dy të tretat e popullsisë dhe territorit të Gjermanisë. Dominimi prusian ishte vendosur gjithashtu me kushtetutë.

Deri në vitin 1900, Gjermania u bë ekonomia më e madhe në Evropën Kontinentale dhe e treta më e madhe në botë pas Shteteve të Bashkuara dhe Perandorisë Britanike. Rivalët kryesorë ekonomikë të Gjermanisë ishin Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara. Gjatë gjithë ekzistencës së saj, ajo përjetoi rritje ekonomike dhe modernizim të udhëhequr nga industri e rëndë. Në vitin 1871, ajo kishte një popullsi kryesisht rurale prej 41 milion, ndërsa deri më 1913 kjo ishte rritur në një popullsi kryesisht urbane prej 68 milion.

Gjermania u bë një fuqi e madhe, duke mburrur një rrjet hekurudhor në zhvillim të shpejtë, ushtria më e fortë në botë dhe një bazë industriale me rritje të shpejtë. Në më pak se një dekadë, marina e saj u bë e dyta vetëm pas Marinën MbretëroreBritanisë. Në vitin 1879, Perandoria gjermane konsolidoi Aleancën e Dyfishtë me Austro-Hungarinë, e ndjekur nga Aleanca e Trefishtë me Italinë më 1882. Ai gjithashtu ruajti lidhje të forta diplomatike me Perandorinë Osmane. Kur arriti kriza e madhe e vitit 1914, Italia u largua nga aleanca dhe Perandoria Osmane zyrtarisht u bë aleat me Gjermaninë.

Perandoria u shemb në revolucionin e nëntorit 1918 me heqjet e monarkëve të saj. Kjo la një republikë federale të pasluftës dhe një popullsi të shkatërruar dhe të pakënaqur, përballë kostove të dëmshpërblimit pas luftës prej gati 270 miliardë dollarësh,[4] të gjitha çuan në ngritjen e Adolf Hitlerit dhe nazizmit.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "German Empire: administrative subdivision and municipalities, 1900 to 1910" (në gjermanisht). Marrë më 25 prill 2007.
  2. ^ Kitchen, Martin (2011). A History of Modern Germany: 1800 to the Present (në anglisht). John Wiley & Sons. ISBN 978-1-44439-689-8.
  3. ^ Michael Kotulla: Deutsches Verfassungsrecht 1806–1918. Eine Dokumentensammlung nebst Einführungen. 1. Band: Gesamtdeutschland, Anhaltische Staaten und Baden. Springer, Berlin 2006, pp. 231, 246
  4. ^ Blakemore, Erin. "Germany's World War I Debt Was So Crushing It Took 92 Years to Pay Off". HISTORY (në anglisht). Marrë më 2019-11-17.
  5. ^ "How Did Hitler Happen?". The National WWII Museum | New Orleans (në anglisht). Marrë më 2019-11-17.