Otto von Bismarck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Oto von Bizmarku

Otto Eduard Leopold von Bismarck, Konti i Bizmark-Schönhausen, Duka i Lauenburg, Princi Bizmarkut (shqip: Oto von Bizmark), (1 Prill, 1815 - 30 korrik, 1898), ishte një burrështetas i Prusisë dhe Gjermanisë në shekullin IX. Si Kryeministri i Prusisë në vitet 1862–90, ai kishte për qëllim Bashkimin e Gjermanisë. Prej vitit 1867, ai ishte Kancelar i konfederatës Gjermane Veriore. Kur u formua Perandoria Gjermane për herë të dytë më 1871, ai shërbeu si Kancelari i saj i parë dhe ushtroi "Realpolitik" që i dha ati pseudonimin "Kancelari i Hekurt". Si Kancelar, Bizmarku pati rol të rëndësishëm në qeverinë Gjermane dhe pati ndikim të madh në politikën e jashtme Gjermane jo vetëm gjatë kohës si Kancelar, por edhe pasi i skadoi mandati.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Citate[redakto | redakto tekstin burimor]

Është autori i shprehjes negative "Shqipëria është vetëm një nocion gjeografik".Ai GJithashtu mori pjese ne mposhtjen e ushtrise franceze kur ishte ne kulmin e saj drejtuar nga Napoleon Bonaparti

. .