Konferenca e Berlinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konferenca e Berlinit, siç ilustrohet në Die Gartenlaube.

Konferenca e Berlinit e viteve 1884–1885, e njohur gjithashtu si Konferenca e Kongos (Gjermanisht: Kongokonferenz) ose Konferenca e Afrikës Perëndimore (Westafrika-Konferenz),[1] u mblodh më 15 nëntor 1884 dhe pas një shtyrjeje të përfunduar më 26 shkurt 1885, me nënshkrimin e një Akti të Përgjithshëm,[2] që rregullon kolonizimin dhe tregtinë evropiane në Afrikë gjatë periudhës së Imperializmit të Ri. Konferenca u organizua nga Otto von Bismarck, kancelari i parë i Gjermanisë me kërkesë të mbretit Leopold II. Akti i Përgjithshëm i Berlinit mund të shihet si zyrtarizimi i Përpjekjes për Afrikën që tashmë ishte në lëvizje të plotë.[3] Megjithatë, disa historianë paralajmërojnë kundër një mbitheksimi të rolit të saj në ndarjen koloniale të Afrikës dhe tërheqin vëmendjen ndaj marrëveshjeve dypalëshe të lidhura para dhe pas konferencës.[4] Konferenca kontribuoi në fillimin e një periudhe të aktivitetit të rritur kolonial nga fuqitë evropiane, dikur theksoi se Konferenca e Berlinit e 1884-1885 ishte përgjegjëse për "gdhendjen e vjetër të Afrikës". Edhe shkrimtarë të tjerë e kanë hedhur fajin për "ndarjen e Afrikës" në dyert e Konferencës së Berlinit. Por Wm. Roger Louis ka një pikëpamje të kundërt, megjithëse ai pranoi se "Akti i Berlinit kishte një lidhje me rrjedhën e ndarjes" të Afrikës. Nga 14 vendet e përfaqësuara, 7 prej tyre – Austro-Hungaria, Rusia, Danimarka, Holanda, Suedia–Norvegjia, Perandoria Osmane dhe Shtetet e Bashkuara – u kthyen në atdhe pa asnjë zotërim formal në Afrikë.

Karikaturë që përshkruan Leopold II dhe fuqi të tjera perandorake në Konferencën e Berlinit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:Britannica
  2. ^ The Belgian Congo and the Berlin act, by Keith, Arthur Berriedale, 1919, p. 52.
  3. ^ Bruce Gilley: In Defense of German Colonialism, September 1, 2022
  4. ^ Craven, M. (2015). "Between law and history: the Berlin Conference of 1884–1885 and the logic of free trade". London Review of International Law. 3: 31–59. doi:10.1093/lril/lrv002. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)